Materiał partnera: Polskie Stowarzyszenie ESG
Odpowiedzią na wyzwania postępującej zmienności klimatycznej, regulacyjnej i związanej z oczekiwaniami konsumentów powinna być energetyka oparta na elastyczności wytwarzania, przesyłu oraz elastyczności popytu, a także wykorzystująca najnowsze technologie w wyznaczaniu standardów rozwoju sektora OZE.
Wzrost mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii sprawia, że z roku na rok mierzymy się z coraz większym wyzwaniem w postaci niedopasowania produkcji do konsumpcji. Skuteczna transformacja energetyczna to nie tylko budowanie nowych źródeł zielonej energii, ale przede wszystkim świadome zarządzanie ich wykorzystaniem.
Z tej perspektywy kluczową rolę w polskiej energetyce w najbliższych latach powinny odegrać magazyny energii. Na przykład w postaci baterii, które mogłyby kumulować energię nadwyżkową w okresach największej produkcji OZE i wykorzystywać ją w godzinach ze zwiększonym zużyciem. Docelowo model implementacji magazynów energii powinien być hybrydowy i obejmować wiele metod magazynowania energii – takich jak elektrownie szczytowo-pompowe, zielony wodór czy magazyny ciepła; jednak bateryjne magazyny energii obecnie jesteśmy w stanie wdrażać najszybciej. Najbliższe pięć lat w rozwoju polskiej energetyki będzie – obok ekspansji mocy OZE – także czasem gwałtownego wzrostu mocy i pojemności baterii.
Na naszych oczach dochodzi do wielkiej zmiany systemu elektroenergetycznego. Wydarzenia geopolityczne ostatnich lat jeszcze bardziej wzmocniły istniejące trendy poszukiwania rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo energetyczne oraz dywersyfikację źródeł energii.