Nawet w czasie kryzysu pieniądze mogą zarabiać

Inwestowanie na rynku niepublicznym, poprzez fundusze private equity, venture capital i fundusze inwestycyjne, w tym hedgingowe – z takich ofert mogą korzystać zamożni klienci. A zyski z nich w tych niespokojnych czasach mogą być spore, tyle że wiążą się czasem z ryzykiem.

Publikacja: 18.08.2023 09:00

Na początku wojny w Ukrainie inwestorzy finansowi masowo stawiali na zboża i towary, chcąc wykorzystać niepewność i rosnące ceny żywności, i trafili w dziesiątkę – mówi Olivier De Schutter, współprzewodniczący Międzynarodowego Panelu Ekspertów ds. Zrównoważonych Systemów Żywnościowych i specjalny sprawozdawca ONZ ds. skrajnego ubóstwa i praw człowieka.

Fundusze dają zyski wyższe niż inflacja

Przy wysokiej inflacji nikt nie chce tracić pieniędzy. A środki odłożone – na lokacie – nawet najlepszej – nie zawsze oznaczają zysk. Lepiej prezentują się wyniki funduszy inwestycyjnych. Tylko w pierwszym półroczu największe zyski przyniosły fundusze akcji spółek technologicznych. Sporo z nich dało zarobić więcej niż 30 proc. Notowania w sektorze rosły na fali popularności sztucznej inteligencji.

Pierwszą połowę 2023 r. klienci TFI mogą zaliczyć do udanych. Większość rynków akcji (poza azjatyckimi) dała funduszom inwestycyjnym solidnie zarobić. Zyski płynęły też z obligacji. Jedynie na rynku metali szlachetnych koniunktura nie dopisywała.

W ujęciu średnim największy zarobek w I połowie 2023 r. wypracowały fundusze akcji polskich małych i średnich spółek (+20,6 proc.) oraz akcji polskich uniwersalne (+18,4 proc.), a na trzecim miejscu znalazły się fundusze akcji amerykańskich (+14,4 proc.). To efekt poprawy nastrojów na rynkach, którą obserwujemy już od października ubiegłego roku.

W pierwszej połowie 2023 r. najwyższą nominalną stopę zwrotu spośród wszystkich ponad 800 krajowych funduszy inwestycyjnych wypracował inPZU Akcje Sektora Informatycznego O. W omawianym okresie zarobił niemal 39 proc.

Na drugim miejscu podium również stanął fundusz pasywny – Beta ETF Nasdaq-100 PLN-Hedged Portfelowy FIZ, który od stycznia zarobił 38,2 proc. Jego celem jest osiąganie stóp zwrotu odzwierciedlających zmiany wartości Nasdaq-100 National Net Total Return.

Od stycznia WIG wzrósł o ponad 17 proc., WIG20 niecałe 15 proc., indeks średnich spółek mWIG40 zwyżkował o 17 proc., a sWIG80 grupujący spółki o małej kapitalizacji – o ponad 24 proc.

Kto nie ryzykuje, nie pije szampana

Zdaniem ekspertów druga połowa tego roku też będzie dobra dla funduszy inwestycyjnych. – Uważamy, że w drugiej połowie roku powinien nastąpić powrót do sektorów dotychczas zachowujących się słabiej. Do łask inwestorów powinny powrócić spółki z sektora ESG. Po niezmiernie silnych i skoncentrowanych wzrostach spółek technologicznych lepsze powinny być spółki z segmentu value – mówił Hubert Kmiecik, dyr. inwestycyjny Amundi Polska TFI w rozmowie z „Parkietem”.

A Filip Nowicki zarządzający Superfund TFI wskazywał na Superfund Alternatywny, bo od wrześniowego dołka złoto wyraźnie odbiło, naruszając historyczne szczyty notowań. Również ceny spółek wydobywających metale szlachetnie solidnie wzrosły. Historycznie, wbrew intuicji, ceny złota i akcji spółek wydobywających kruszec zachowują się dobrze w okresie obniżek stóp procentowych w USA.

Zamożni klienci nie muszą korzystać z oferty publicznej dostępnej dla przeciętnego Kowalskiego. Dla nich banki, ale też TFI mają specjalną ofertę.

– Obserwujemy zainteresowanie produktami rynku niepublicznego czy funduszami hedgingowymi. Inwestowanie w ten segment rynku wiąże się z zamrożeniem kapitału na wiele lat oraz akceptowaniem bardzo wysokiego ryzyka inwestycyjnego – przyznaje Wojciech Sieńczyk, dyrektor obszaru wealth management i dyrektor Biura Maklerskiego Santander Bank Polska.

Dodaje, że aby zaspokoić oczekiwania klientów poszukujących produktów z obszaru alternatywnych, bank planuje dodać do swojej oferty fundusz alternatywny.

Te ostatnie są dostępne na rynku. I to bardzo różnorodna grupa. Można inwestować w alternatywne klasy aktywów (np. surowce) lub wykorzystać alternatywne strategie inwestycyjne.

– Takie fundusze zazwyczaj cechuje wysoki poziom ryzyka, jednak nie są one mocno powiązane z tradycyjnymi rynkami akcji i obligacji. Urozmaicają portfele inwestycyjne i mogą być ciekawym pomysłem w czasach wysokiej zmienności na rynkach oraz inflacji w gospodarce – podkreśla Goldman Sachs.

Potencjał wzrostu

Z kolei fundusze hedgingowe należą do głównych wygranych globalnego skoku cen żywności, który nastąpił po inwazji Rosji na Ukrainę. A dziesięć największych na świecie funduszy osiągnęło zyski szacowane na prawie 2 mld dolarów. Zamożni klienci mogą też szukać inwestycji alternatywnych choćby w dobre alkohole, dobra luksusowe, których rynek stale rośnie, czy dzieła sztuki. A te ostatnie zdaniem ekspertów DESA Unicum przyciągają dziś nie tylko kolekcjonerów, ale również inwestorów, dla których sztuka stanowi bezpieczną i dobrze rokującą lokatę o wyższym potencjale wzrostu w porównaniu z tradycyjnymi instrumentami pomnażania zysku.

Także w tym roku sztuka pozostanie stabilną przystanią na rynkach inwestycyjnych, zwłaszcza w kontekście wciąż niepewnej sytuacji na rynku nieruchomości.

Na początku wojny w Ukrainie inwestorzy finansowi masowo stawiali na zboża i towary, chcąc wykorzystać niepewność i rosnące ceny żywności, i trafili w dziesiątkę – mówi Olivier De Schutter, współprzewodniczący Międzynarodowego Panelu Ekspertów ds. Zrównoważonych Systemów Żywnościowych i specjalny sprawozdawca ONZ ds. skrajnego ubóstwa i praw człowieka.

Fundusze dają zyski wyższe niż inflacja

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Opera prezentuje pierwszą, testową wersję przeglądarki Opera One R2
Dodatki
Hype, halucynacje i koszty
Dodatki
Komunikacja i promocja z dużymi obostrzeniami
Dodatki
Cyfryzacja, robotyka i wzmocnienie geriatrii
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Dodatki
Wciąż wprowadzane za wolno
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki