Rozwój technologiczny przyspiesza i zdaniem analityków wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych pięciu–dziesięciu lat sytuacja się nie zmieni.
– Choć trudno obiektywnie stwierdzić, które kierunki studiów są najlepiej, a które najmniej przyszłościowe w kontekście potrzeb pracodawców, to z pewnością wartą rozważenia jest edukacja o profilu IT, technologicznym, inżynieryjnym i filologicznym. Obecnie najwięcej ofert pracy pojawia się w dziedzinie IT i środowisku korporacyjnym – w HR, finansach, procesach zakupowych i obsłudze klienta – mówi Piotr Niewieściuk, Senior Consultant w Hays Poland.
Niedobór specjalistów IT
Z danych firmy Awareson wynika, że ponad 90 proc. firm w Europie boryka się z niedoborem specjalistów z branży IT, a połowa przyznaje, że brak wykwalifikowanych kadr ogranicza ich rozwój.
– Polscy specjaliści, szczególnie ci doświadczeni, są rozchwytywani nie tylko przez rodzime przedsiębiorstwa, ale także przez firmy z Europy Zachodniej i USA. W światowych rankingach dla branży IT polscy pracownicy są od lat na czołowych miejscach i mają renomę dobrze wykształconych, ponieważ poziom nauki na studiach informatycznych w Polsce jest uznawany za wysoki. Atutem jest także znajomość języków obcych naszych kandydatów. Warto podkreślić, że zagraniczne firmy doceniają wykwalifikowaną kadrę i proponują zarobki o 30–50 proc. wyższe niż polskie. Choć i tak w naszym kraju specjaliści IT nie narzekają na pensje, zwykle zarabiają czterokrotnie więcej, niż wynosi średnia krajowa – mówi Anna Jaglińska-Prawdzik, Head of Marketing w Awareson, firmie outsourcingowej IT.
Warto uczyć się języków
Warto inwestować także w naukę języków obcych. – Przy czym oczekiwania firm nie ograniczają się dziś do znajomości angielskiego, która jest traktowana niemalże jako standard, ale coraz częściej dotyczą języka niemieckiego, francuskiego czy czeskiego. Są to kompetencje kluczowe szczególnie w przypadku środowisk międzynarodowych – dodaje Piotr Niewieściuk.