Ochrona nie jest bezwarunkowa

Na zakres ochrony sygnalisty może wpływać pominięcie wewnętrznego kanału zgłoszeń.

Publikacja: 19.08.2021 10:00

16 lutego 2021 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie Gawlik v. Liechtenstein dotyczącej zasadności zwolnienia sygnalisty informującego kanałami zewnętrznymi o podejrzeniu nieprawidłowości. Wyrok pokazuje, że ujawnienie publiczne może nieść negatywne konsekwencje dla sygnalisty, gdyż wiąże się z potencjalną odpowiedzialnością za prawdziwość oskarżenia i naruszeniem dóbr innych instytucji i osób.

Zastępca ordynatora w publicznym szpitalu poinformował instytucje zewnętrzne (przewodniczącego parlamentarnej komisji kontroli i następnie prokuraturę) o nieprawidłowościach w pracy innego lekarza. Zarzut był nader poważny – sygnalista podejrzewał, że lekarz zastosował eutanazję wobec kilku pacjentów. W związku z tym ujawnieniem sygnalista został zwolniony z pracy dyscyplinarnie. Podnosił przed ETPC, że naruszyło to prawo do wolności wypowiedzi gwarantowane w art. 10 europejskiej konwencji praw człowieka.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Dodatki
Xtreme Fitness Gyms – dynamiczny rozwój franczyzy w branży fitness
Dodatki
Otwórz własną placówkę partnerską Banku Millennium
Dodatki
Co tydzień nowa placówka – VeloBank zaprasza franczyzobiorców
Dodatki
Franczyza McDonald’s: „Budujemy biznes oparty na partnerskich relacjach”
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dodatki
Magazyn energii i instalacja fotowoltaiczna – klucz do efektywności energetycznej obiektów przemysłowych