Po kradzieży tożsamości darmowa wymiana dowodu osobistego

Masowa skala aktywności w internecie i brak troski o bezpieczeństwo swoich danych są często powodem ich kradzieży.

Aktualizacja: 18.11.2019 09:06 Publikacja: 18.11.2019 07:30

Po kradzieży tożsamości darmowa wymiana dowodu osobistego

Foto: AdobeStock

Przestępstwo kradzieży tożsamości ma miejsce dziś praktycznie na każdym kroku. Kradzież taka jest przesłanką do darmowej wymiany dowodu osobistego. Minister spraw wewnętrznych i administracji wysłał właśnie do Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia, który reguluje sprawy unieważnień dowodów i ich wymiany. Ma wejść w życie w styczniu 2020 r.

Rzecz jest poważna bowiem dotyczy 31 mln pełnoletnich obywateli oraz 2,5 tys. urzędów gmin. A właśnie te ostatnie najbardziej się obawiają, czy możliwa masowa wymiana dokumentów z powodu kradzieży tożsamości nie zablokuje całego procesu wymiany dokumentów.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce