Inflacja w USA na dobre wyhamowała

Inflacja konsumencka w USA wyhamowała z 6,4 proc. w styczniu do 6 proc. w lutym, co było zgodne z przewidywaniami analityków. Licząc miesiąc do miesiąca, ceny wzrosły o 0,4 proc., po styczniowej zwyżce o 0,5 proc.

Publikacja: 14.03.2023 14:15

Inflacja w USA na dobre wyhamowała

Foto: AFP

Wyhamowała również inflacja bazowa, czyli nie uwzględniająca zmian cen energii, paliw oraz żywności. Zeszła ona z 5,6 proc. w styczniu do 5,5 proc. w lutym. Licząc miesiąc do miesiąca przyspieszyła jednak z 0,4 proc. do 0,5 proc.

Czy te dane mogą pozwolić amerykańskiej Rezerwie Federalnej na spowolnienie tempa podwyżek stóp procentowych? W poniedziałek, czyli jeszcze przed lutowym odczytem inflacji, ekonomiści Goldman Sachs i Barclaysa przedstawili prognozy mówiące, że Fed na posiedzeniu zaplanowanym na 22 marca, nie podwyższy stóp. Do wstrzymania się z podwyżką miałyby go skłonić głównie napięcia w amerykańskim systemie bankowym związane z upadkiem Silicon Valley Banku. Kontrakty terminowe średnio sugerowały natomiast we wtorek po południu, że Fed zakończy cykl podwyżek stóp w okolicach 4,9 proc. Główna stopa procentowa w USA obecnie jest w przedziale 4,5 – 4,75 proc. Rynek spodziewa się więc, że Rezerwa Federalna może ją podnieść tylko jeszcze jeden raz.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Dane gospodarcze
Nastroje polskich konsumentów znów gorsze. I to mimo najlepszej sytuacji finansowej
Dane gospodarcze
Inflacja w Rosji traci hamulce. Najszybciej drożeje żywność
Dane gospodarcze
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce dużo gorzej od prognoz. Są nowe dane GUS
Dane gospodarcze
Członek RPP rewiduje stanowisko ws. obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dane gospodarcze
Trzy kraje w UE z wyższą inflacją niż Polska. Energia drożeje wyjątkowo mocno