Ceny usług zaczęły gonić ceny towarów

Ponowny skok inflacji bazowej sugeruje, że presja na wzrost cen ma coraz szerszy zakres. Mimo to ekonomiści wciąż oczekują, że wkrótce zacznie słabnąć.

Publikacja: 17.10.2022 03:00

Ceny usług zaczęły gonić ceny towarów

Foto: Bloomberg

Zgodnie z wstępnym szacunkiem sprzed dwóch tygodni wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI), główna miara inflacji w Polsce, wzrósł we wrześniu o 17,2 proc. rok do roku po 16,1 proc. w sierpniu – potwierdził w piątek GUS. Ten wynik przebił nawet skrajne prognozy ekonomistów. Źródłem zaskoczenia był głównie skok inflacji bazowej, która nie obejmuje cen energii i żywności.

Ekonomiści szacują (oficjalne dane przedstawi w poniedziałek NBP), że inflacja bazowa sięgnęła 10,7 proc. rok do roku, po 9,9 proc. w sierpniu. W ujęciu miesiąc do miesiąca wyniosła 1,5 proc., najwięcej w dostępnej historii danych. Stał za tym m.in. wzrost cen usług edukacyjnych o 7,4 proc. w stosunku do sierpnia (12,5 proc. rok do roku) oraz odzieży i obuwia o 4,8 proc. (7 proc. rok do roku). Choć to sugeruje, że inflacja się utrwala, ekonomiści podtrzymują prognozy, że najpóźniej w II kwartale 2023 r. zacznie wyraźnie hamować.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Dane gospodarcze
Nastroje polskich konsumentów znów gorsze. I to mimo najlepszej sytuacji finansowej
Dane gospodarcze
Inflacja w Rosji traci hamulce. Najszybciej drożeje żywność
Dane gospodarcze
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce dużo gorzej od prognoz. Są nowe dane GUS
Dane gospodarcze
Członek RPP rewiduje stanowisko ws. obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dane gospodarcze
Trzy kraje w UE z wyższą inflacją niż Polska. Energia drożeje wyjątkowo mocno