19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 10:43 Publikacja: 28.10.2021 15:24
Foto: Bloomberg
Z wstępnych danych wynika jednak, że osłabienie wzrostu gospodarczego nie było skutkiem mniejszej konsumpcji. Wzrosła ona bowiem o 1,6 proc., gdy spodziewano się jej zwyżki o 0,9 proc. Dodała ona 1,1 pkt proc. do wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale, inwestycje biznesowe dodały 1,9 pkt proc., wydatki rządowe zwiększyły go 0 0,1 pkt proc., ale handel zagraniczny ściął z tempa wzrostu PKB 1,1 pkt proc.
Reakcja rynków na dane o PKB była bardzo powściągliwa. Dolar tylko nieznacznie słabł w czwartek po południu wobec euro (za 1 euro płacono wówczas 1,16 USD). Choć dane o PKB za trzeci kwartał okazały się gorsze od średniej przewidywań analityków, to jednak nie były tragicznie gorsze. Analitycy z czterech instytucji badawczych prognozowali przecież, że wzrost gospodarczy będzie niższy niż 1 proc., a jedna prognoza mówiła nawet o spadku PKB o 0.1 proc. Trzeci kwartał był przecież dla gospodarki USA okresem, w którym rozprzestrzenianie się wariantu Delta koronawirusa, zatory w łańcuchach dostaw i przyspieszająca inflacja negatywnie wpływały na aktywność gospodarczą.
Główny Urząd Statystyczny opublikował w środę ostateczne dane o inflacji za grudzień 2024 r. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w Polsce 4,7 proc.
Zmiana stóp procentowych na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej byłaby gigantyczną sensacją. Rynek z zaciekawieniem będzie słuchał piątkowej konferencji prezesa NBP Adama Glapińskiego.
Władze w Pekinie podały wyniki handlu zagranicznego w 2024 roku. Dane są szokujące, a sukces Chińczyków może stać się źródłem ich wielkich kłopotów.
- W 2025 r. tempo wzrostu PKB Polski przyspieszy do 3,3 proc. wobec 2,8 proc. w 2024 r. Konsumpcja pozostanie stabilnym filarem wzrostu gospodarczego, drugim będą nakłady brutto na środki trwałe - mówi Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ Banku.
Inflacja w strefie euro wzrosła do najwyższego poziomu od lipca. Nie poruszy to jednak raczej Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, która powinna kontynuować cykl obniżek stóp. Najbliższe posiedzenie 30 stycznia.
Waszyngton ostrzega, że rosyjski atak na Ukrainę może się zacząć w najbliższym tygodniu.
Prezydent Joe Biden ogłosił w piątek, że Stany Zjednoczone zakazują importu rosyjskiego alkoholu, owoców morza i diamentów.
„Wojna Rosji z Ukrainą spowodowała, że Polska bardzo zyskała na znaczeniu. Dla Stanów Zjednoczonych staliśmy się najważniejszym sojusznikiem w tej części Europy. Nie tylko dlatego, że nasz kraj jest główną bazą dla amerykańskich żołnierzy, również dzięki zwykłym Polakom, którzy niosą pomoc uchodźcom z Ukrainy. A spotkanie szefów dyplomacji Ukrainy i Rosji, wskazuje przede wszystkim na jedno, ta wojna trwać będzie miesiącami” – mówi Jędrzej Bielecki z działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”.
Administracja USA jest gotowa złagodzić sankcje gospodarcze wobec Wenezueli, aby zapewnić dostawy ropy naftowej z tego kraju po ogłoszeniu embarga na ropę z Rosji w ramach sankcji za agresję na Ukrainę
Ustawodawcy w Waszyngtonie domagają się nałożenia embarga na nośniki energii z Rosji. Biały Dom jednak bardzo ostrożnie podchodzi do tego pomysłu.
Administracja prezydenta Joe Bidena zapewnia, że rozważa różne opcje, jeśli miałoby dojść do zmniejszenia zużycia rosyjskich surowców. Agencja Bloomberg powołując się na nieoficjalne informacje donosi, że zakaz importu jest bliżej niż dalej. A demokratyczni senatorowie mówią wprost: nie zatrzymamy Putina z rosyjskim gazem w amerykańskich samochodach.
Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej utrzymał w mocy wyrok śmierci dla Dżochara Carnajewa, który jest jednym z zamachówców odpowiedzialnych za atak podczas Maratonu Bostońskiego w 2013 roku.
USA ogłosiły dziś zakaz transakcji z Bankiem Rosji, Funduszem Narodowego Dobrobytu, rosyjskim ministerstwem skarbu funduszem inwestycji bezpośrednich. Bank Rosji ogłosił wstrzymanie interwencji na rynku walutowym. Przyczyny nie podano.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas