USA: PKB gorszy od prognoz

Wzrost gospodarczy w USA sięgnął w drugim kwartale 6,5 proc., po tym jak w pierwszym wyniósł 6,4 proc. To dane annualizowane, czyli liczone kw./kw. w tempie rocznym. Jego tempo okazało się więc niższe od średniej prognoz mówiącej o zwyżce PKB o 8,4 proc.

Aktualizacja: 29.07.2021 14:48 Publikacja: 29.07.2021 14:44

USA: PKB gorszy od prognoz

Foto: Bloomberg

Gorsze od oczekiwań były również tygodniowe dane o nowych wnioskach o zasiłki dla bezrobotnych. Liczba takich wniosków co prawda spadła w zeszłym tygodniu do 400 tys. z 424 tys., ale średnio prognozowano, że zmniejszy się ona do 380 tys.

Ze wstępnych danych wynika, że niekorzystnie na tempo wzrostu gospodarczego w USA wpłynęły w drugim kwartale m.in. zapasy. Ich spadek ściął 1,13 pkt proc. ze wzrostu PKB.  Handel zagraniczny oraz mniejsze wydatki rządowe wyhamowały natomiast wzrost gospodarczy o łącznie 0,7 pkt proc. Silna była natomiast konsumpcja. Wzrosła ona o 11,8 proc., co było jednym z najlepszych wyników w historii. Wydatki na usługi wzrosły o 12 proc., co było m.in. skutkiem odreagowania lockdownów przez Amerykanów. Wstępne dane o PKB kreślą więc obraz gospodarki, w której popyt konsumencki jest silny, ale wzrost ograniczają problemy związane z podażą, takie jak zakłócenia w łańcuchach dostaw.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Dane gospodarcze
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Dane gospodarcze
Nastroje polskich konsumentów znów gorsze. I to mimo najlepszej sytuacji finansowej
Dane gospodarcze
Inflacja w Rosji traci hamulce. Najszybciej drożeje żywność
Dane gospodarcze
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce dużo gorzej od prognoz. Są nowe dane GUS
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dane gospodarcze
Członek RPP rewiduje stanowisko ws. obniżki stóp procentowych