Będzie łatwiej o potwierdzenie znajomości polskiego

Więcej cudzoziemców uzyska językowy certyfikat bez egzaminu. A ci, którzy chcą przystąpić do egzaminu, mają już nie martwić się o terminy.

Publikacja: 07.11.2022 07:23

Będzie łatwiej o potwierdzenie znajomości polskiego

Foto: Adobe Stock

Przybędzie miejsc, w których będzie można zdać egzamin sprawdzający biegłość językową. Będzie je mogło organizować więcej podmiotów, np. instytuty polskie. Poszerzy się też grono uprawnionych do uzyskania certyfikatu znajomości języka polskiego bez egzaminu. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o języku polskim oraz ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

O certyfikat bez egzaminu będą mogły wnioskować m.in osoby, które uzyskały stopień doktora na podstawie rozprawy napisanej i obronionej w języku polskim na polskiej uczelni. Uzyskają certyfikat na poziomie C1. Projekt ustawy umożliwia też osobom, które ukończyły studia prowadzone w języku polskim na zagranicznej uczelni, uzyskanie certyfikatu na takich samych zasadach jak osoby, które ukończyły studia w języku polskim prowadzone na polskiej uczelni. Liczba osób przystępujących obecnie do egzaminu przekracza 12 tys. rocznie, co oznacza ponaddziesięciokrotny wzrost w stosunku do 2016 r. W rezultacie są problemy z zapisaniem się na egzamin. Pierwotnie certyfikat miał służyć przede wszystkim do poświadczania polskiego do celów akademickich. Jednak w wyniku zmian ustawy o cudzoziemcach stał się dokumentem wykorzystywanym głównie do celów migracyjnych.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Praca, Emerytury i renty
Lawinowy wzrost L4 z powodu krztuśca. Alarmujące dane ZUS
W sądzie i w urzędzie
Lex ciągnik na wstecznym. Komornik łatwiej zajmie ruchomości?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej