Aktualizacja: 13.05.2025 07:44 Publikacja: 06.04.2022 19:45
Foto: Adobe Stock
ZUS i niektóre gminy wymagają, by wnioskujący o świadczenie na podstawie specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy miał numer PESEL wydany po 16 marca. Wówczas osobom, które przekroczyły polską granicę najwcześniej 24 lutego, był dopisywany w systemie znacznik „UKR”. Tyle że o PESEL można wnosić raz w życiu. A w specustawie nie ma słowa ani o znaczniku, ani o dacie uzyskania numeru.
– Problem dotyczy osób, które kiedyś były w Polsce i, np. ze względu na podjętą pracę, wyrobiły numer PESEL. Po wybuchu wojny w Ukrainie, przyjechały do Polski i złożyły wnioski o pomoc na podstawie specustawy. Takie osoby nie mają w potwierdzeniu o nadaniu numeru PESEL adnotacji „status cudzoziemca: UKR”. A bez tego nie możemy udzielić im wsparcia dla osób, które przekroczyły granicę z Polską od 24 lutego – mówi Agnieszka Pers, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie. I dodaje, że osoby te muszą udać się do urzędu gminy, by zweryfikować swój status. Od tego zależy przyznanie świadczenia.
Wiemy, że maturzyści i ósmoklasiści często pragną sprawdzić swoje odpowiedzi zaraz po zakończeniu egzaminu. Dzię...
Rzecznik Praw Pacjenta wypłaci pacjentowi najwyższą możliwą do przyznania sumę świadczenia kompensacyjnego z Fun...
Prokuratura ma już wyniki badań toksykologicznych Mieszka R., podejrzanego o bestialskie zabójstwo na Uniwersyte...
Wniosek o zmianę miejsca głosowania można składać już na 44 dni przed dniem wyborów, nie później jednak niż trze...
Rowerzysta, dojeżdżając do przejazdu rowerowego, nie ma pierwszeństwa. Zyskuje je dopiero, gdy znajdzie się już...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas