Ciekawy rok dla państwowych firm

W ostatnich kilku latach firmy kontrolowane przez skarb radziły sobie gorzej niż WIG, ale były i takie, które dały ponadprzeciętne stopy zwrotu. Jak będzie w 2021 r.?

Publikacja: 12.01.2021 21:00

Ciekawy rok dla państwowych firm

Foto: Bloomberg

Wśród spółek kontrolowanych przez państwo znaczącą część stanowią reprezentanci sektora paliw i surowców.

– Ten rok dla spółek paliwowych upłynie pod znakiem fuzji. Czekamy na ostateczne wyniki prowadzonych przez Orlen negocjacji w sprawie implementacji środków zaradczych w przypadku Lotosu – mówi Kamil Kliszcz, ekspert BM mBanku. Dodaje, że jeśli chodzi o otoczenie makro, to zakłada stopniową normalizację marżowości w rafineriach po pandemii.

PGNiG powinno z kolei korzystać na dynamicznym odbiciu cen gazu. – Rynek zdaje się już dyskontować tę poprawę perspektyw dla sektora, ale w przypadku PGNiG i Lotosu widzimy jeszcze potencjał wzrostu kursu z obecnych poziomów – mówi Kliszcz.

Ciekawy rok mają przed sobą również spółki surowcowe. – Wydaje się, że ten rok będzie sprzyjał rynkowi surowców metali podstawowych, do których zaliczamy miedź. Odradzający się przemysł w Chinach, Azji Południowo-Wschodniej, pakiety stymulacyjne w Europie i USA uzasadniają większe zapotrzebowanie na ten surowiec – mówi Robert Maj, analityk Ipopemy Securities.

Z kolei kondycja banków będzie skorelowana z oczekiwanym ożywieniem gospodarczym, wsparciem finansowym rządu oraz przyjętym ostatnio długoterminowym budżetem UE na lata 2021–2027 i unijnym Funduszem Odbudowy. Marta Czajkowska-Bałdyga, ekspertka z Haitong Banku, widzi pozytywne perspektywy m.in. dla Pekao i PKO BP.

W 2020 r. niektóre firmy z udziałem Skarbu Państwa zanotowały imponujące stopy zwrotu (np. KGHM, Tauron), ale większość potaniała. Jeszcze gorzej wypada zestawienie spółek SP na tle rynku w dłuższym okresie. – W spółkach państwowych od lat nic się nie zmienia, generalnie zazwyczaj są gorszą inwestycją niż analogiczne firmy (także spoza Polski) z tych samych sektorów. Długoterminowo niewiele z nich buduje wartość dla akcjonariuszy, a jeśli już trafia się taka perełka, to robi to w tempie niższym niż inne spółki – mówi Marcin Materna,szef działu analiz Millennium DM.

Biznes
Kolejny koncern zbrojeniowy z Unii będzie produkował na Ukrainie
Biznes
Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu? Wiele osób popełnia ten sam błąd
Biznes
Trump pozbywa się papierowych słomek. To (częściowo) dobra decyzja, mówią ekolodzy
Biznes
TikTok powraca do sklepów z aplikacjami Apple i Google w USA
Biznes
Kto dostarczy okręty dla Polski, nowe cła USA i zmiany w programie mieszkaniowym