Aktualizacja: 15.04.2020 21:21 Publikacja: 15.04.2020 21:00
Foto: AFP
Wiadomości z frontu walki z koronawirusem rozpoczynają na razie główne wydania serwisów informacyjnych. Na razie, bo za kilka miesięcy – chyba że stanie się coś nadzwyczajnego – zaczną się przesuwać na dalsze miejsca. Mogą się stać kolejną statystyką, podobnie jak podawane po weekendach informacje o wypadkach drogowych (a propos, według danych policji od początku marca w wypadkach drogowych zginęło w Polsce ponad 200 osób, a ponad 3 tys. zostało rannych).
Już wkrótce koronawirus może być elementem nowej normalności, do której planowania coraz częściej nawołują ekonomiści. Wprawdzie na razie, i to od niedawna, dyskutujemy o sposobach i tempie odmrażania gospodarki po etapie lockdownu i akcji „wszystkie ręce na pokład" w wojnie z pandemią, lecz przybywa już apeli o przygotowanie nowej normalności. Na tę potrzebę zwracał na początku kwietnia uwagę Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych, w rozmowie z „Plusem Minusem". Z kolei w środę swoje rekomendacje na przyszłość przedstawili eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego, podkreślając bezprecedensową – dużo większą niż w kryzysie finansowym z 2008 r. – skalę pomocowych pakietów fiskalnych. Problem w tym, że te pakiety sfinansują gigantyczną akcję gaszenia pożaru, jaki koronawirus wzniecił w wielu sektorach gospodarki, w tym w służbie zdrowia. Pomogą ocalić tysiące miejsc pracy i setki firm, ale nie zapewnią im szans na rozwój. Takie szanse może im dać jedynie dobrze zaplanowana nowa normalność – z nowym podejściem do rezerw strategicznych, do prawa pracy, a już na pewno do ochrony zdrowia i wydatków na ten cel.
McKinsey jest o krok od zawarcia porozumienia w wysokości 600 mln dolarów z rządem USA w sprawie kryzysu opioidowego. Firma konsultingowa jest oskarżana o pomoc producentom opioidów w zwiększeniu sprzedaży.
Nie spodziewam się, że dojdzie do przełamania frontu w takim klasycznym znaczeniu tego słowa, że w ciągu kilku dni Rosjanie wejdą na kilkadziesiąt kilometrów w ukraińską głębię – prognozuje analityk wojskowości Konrad Muzyka z Rochan Consulting.
Bezpośrednie loty z Warszawy do Tajpej i możliwe inwestycje Foxconnu – to wiadomości z polsko-tajwańskiego forum biznesowego w Warszawie.
Waszyngton chce zmienić przepisy regulujące globalną sieć podmorskich kabli obsługujących ponad 98 proc. międzynarodowego ruchu internetowego. To skutek niedawnych uszkodzeń dwóch takich połączeń na dnie Bałtyku.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Start-up założony przez Filipa Kozerę chce zrewolucjonizować tworzenie narzędzi AI. Cieszy, że inwestorzy wyłożyli na niego właśnie fortunę, ale i martwi, że polskie technologie wypływają za granicę.
Rumunia odnawia flotę pociągów pasażerskich i właśnie ruszyły na tory pierwsze od blisko ćwierćwiecza nowe elektryczne pojazdy, choć z przygodami.
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Politycy na poziomie Unii Europejskiej i krajowym muszą działać, promując proste i niedrogie opcje inwestycyjne.
Po długich bojach rząd podjął decyzję na temat obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
W środę silny dolar znów dał o sobie znać, a to był kulą u nogi dla złotego.
Środowy poranek przyniósł niewielkie zmiany notowań złotego. Emocje geopolityczne na razie zostały opanowane.
Dla radców publiczne krytykowanie władz samorządu to wciąż „kalanie gniazda”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas