Materiał powstał przy współpracy z firmą Siemens
Jak – gdy nie ma zakazu przemieszczania się – dociera pan do pracy?
Przyznaję, że zdarza mi się korzystać z auta, jednak jako firma czynnie ograniczamy nasz wpływ na środowisko i redukujemy emisję CO2, m.in. poprzez zmniejszenie wielkości floty samochodowej oraz wybór aut z silnikami emitującymi mniej szkodliwych substancji. Do 2030 r. Siemens chce być neutralny w sensie emisji CO2 i jesteśmy na dobrej drodze do realizacji tego celu.
Pytamy, bo w Europie dobry gospodarz miasta to osoba przemieszczająca się transportem publicznym albo na rowerze. Czytaj: oszczędna, przekonana, że miasto jest bezpieczne, znająca potrzeby codzienne użytkowników infrastruktury miejskiej, do której powstania się przyczynia, dążąca do minimalizacji negatywnego wpływu technologii na środowisko. Jak w osiąganiu takich celów mogą pomóc dostępne dziś technologie?
Technologia bez wątpienia bardzo pomaga optymalizować wykorzystanie zasobów, którymi dysponujemy. Dzisiaj krwiobiegiem gospodarki jest informacja. Bez technologii teleinformatycznych nie byłoby możliwości gromadzenia, przesyłania oraz przetwarzania dużej ilości danych. Dzięki tym technologiom możliwe jest dostarczanie mieszkańcom miast wielu usług, które mają na celu poprawę komfortu ich życia. Praktycznymi przykładami zastosowań technologii w służbie mieszkańców są np. zielona fala na skrzyżowaniach, online'owe rozkłady jazdy dostępne na przystankach, niskoemisyjny transport, ale także takie zagadnienia, jak optymalizacja komfortu w budynkach w zależności od tego, jak są one wykorzystywane. Właśnie sferę transportu oraz czystego powietrza, w tym efektywność energetyczną, widzę jako dwa główne obszary, w których nowe technologie wpływają znacząco na wszystkich mieszkańców miast.