#RZECZoBIZNESIE: Przemysław Kania: Byliśmy zdziwieni jak bardzo Webex nadaje się dla szkół

Po pandemii może szkoły szybko wpadną na to, że pewne zajęcia można realizować zdalnie. Np. kontakt z nauczycielem, wywiadówki, zajęcia dodatkowe, konsultacje - mówi Przemysław Kania, dyrektor generalny Cisco Polska, gość programu Pawła Rożyńskiego.

Aktualizacja: 15.05.2020 15:04 Publikacja: 15.05.2020 13:39

#RZECZoBIZNESIE: Przemysław Kania: Byliśmy zdziwieni jak bardzo Webex nadaje się dla szkół

Foto: tv.rp.pl

Gość przyznał, że potrzeba zdalnej nauki i pracy zaskoczyła nas wszystkich.

- Problem nie leży tylko w przygotowaniu nauczycieli do zdalnej pracy. Ważniejsze jest czy dzieci mają nauki do zdalnej nauki. Zgodnie z danymi GUS ponad 13 proc. gospodarstw domowych w Polsce nadal nie jest podłączona do sieci, a podobna ilość nie ma w ogóle komputera. 37 proc. rodziców deklaruje, że ma trudności z zapewnieniem sensownego miejsca do zdalnej nauki dla dzieci - mówił Kania.

Ocenił, że pewne szkoły poradziły sobie bardzo dobrze, inne gorzej. - Wiele szkół musiało nauczyć się robić to od zera. Razem z IBM wpadliśmy na pomysł, aby zrobić szeroko zakrojoną akcję edukacyjną, aby pomóc nauczycielom wdrożyć i efektywnie przeprowadzić zdalne nauczanie. Była to akcja oddolna w ramach wolontariatu pracowników. Udało nam się przeszkolić już ok. 4 tys. nauczycieli, ponad 1 tys. szkół z wykorzystania platformy Cisco Webex. Efekty są bardzo dobre – tłumaczył gość.

Prognozował, że po pandemii zarówno w szkole, jak i biznesie, wrócimy do modelu hybrydowego. - W przypadku szkół środek ciężkości będzie na tradycyjnym sposobie nauczania. Może szkoły szybko wpadną na to, że pewne zajęcia można realizować zdalnie. Np. kontakt z nauczycielem, wywiadówki, zajęcia dodatkowe, konsultacje. Prowadzenie zajęć w oparciu o nowoczesne metody techniczne też zostanie - mówił Kania.

Platforma Webex jest dostępna na rynku od kilkunastu lat. - Była używana przez biznes i największe firmy na świecie od dawna. Platforma nie jest specjalnie znana w środowisku konsumenckim, ale w biznesie jest uważana za standard. Sami byliśmy zdziwieni jak bardzo Webex nadaje się dla szkół, gdzie funkcje wymyślane dla świata biznesu się sprawdzają. Np. wyświetlanie listy uczestników, czyli lista obecności dzieci w klasie, udostępnianie ekranu przez nauczyciela, możliwość nagrywania lekcji, przeprowadzania testów, osobisty pokój spotkań, integracja z innymi platformami dydaktycznymi. Dzięki temu zdalna klasa działa efektywnie. Można wirtualnie podnieść rękę i dziecko może zabrać głos. Spotkanie jest dostępne tylko dla zaproszonych osób. W skrajnych sytuacjach można blokować treść, która jest wyświetlana przez dzieci. Nauczyciele chwalą sobie te funkcje – mówił gość. Podkreślił, że bezpieczeństwo platformy jest bardzo wysokie.

Zdradził, że rozwój platformy będzie szedł w kilku kierunkach. - Oprócz dbania o bezpieczeństwo będziemy tę platformę integrować z innymi systemami do pracy zdalnej. Będziemy kładli nacisk na większą obecność sztucznej inteligencji w systemie, aby spotkania były możliwie efektywne i wydajne. Np. przed spotkaniem będziemy starali się dostarczyć uczestnikom jak największej wiedzy na temat pozostałych uczestników - podał Kania.

Biznes
Inwestorzy Tesli odetchnęli z ulgą. Musk obiecał bardziej zajmować się firmą niż DOGE
Biznes
Obniżka stóp procentowych w maju? Recepta dla zbrojeniówki i dolar pod presją
Biznes
Ciemne chmury nad amerykańską zbrojeniówką. Wykorzystają to firmy z Europy?
Biznes
Liczne biznesy Dmitrija Miedwiediewa. Gigantyczna posiadłość ukryta nad Wołgą
Biznes
Zespół Brzoski będzie działał do końca maja. Po 100 dniach zakończy pracę