Rząd dotrzymał słowa – jeszcze w tym półroczu może wejść w życie pakiet ustaw pozwalających na rozpoczęcie ostatecznych przygotowań do budowy elektrowni atomowej w Polsce.
W piątek Sejm przyjął nowelizację prawa atomowego i tzw. ustawę inwestycyjną. Teraz dokumenty trafią do Senatu, ale wydaje się, że wobec znaczącego poparcia ze strony posłów senatorowie nie będą mieć zastrzeżeń i szybko je zatwierdzą. Gdy prawo zacznie obowiązywać, Polska Grupa Energetyczna będzie mogła ogłosić przetarg na wybór dostawcy technologii nuklearnej. To pilna kwestia, bo rząd chce, by energia z pierwszej elektrowni atomowej w Polsce popłynęła w 2020 r.
Przyjęte w piątek przez Sejm dokumenty nieco różnią się od tych, które przesłał rząd. Posłowie przyjęli do nich kilka istotnych poprawek. Część z nich ułatwi zadanie inwestorowi, czyli Polskiej Grupie Energetycznej. Chodzi przede wszystkim o mniej restrykcyjne zapisy dotyczące zabezpieczenia finansowania inwestycji i następnie eksploatacji elektrowni.
Okazuje się, że inwestor nie będzie musiał na etapie przygotowań udowadniać, że ma pełną kwotę na wykonanie wszystkich prac. – Zabezpieczenia finansowania będą wymagane, ale inwestor nie będzie musiał pokazywać od razu, że ma na koncie wszystkie niezbędne środki – przyznaje poseł Andrzej Czerwiński (PO) z Sejmowej Komisji Gospodarki.