Gaz za drogi

Ministerstwo Skarbu broni podwyżki cen gazu a chemia ostrzega, że przez to spadnie opłacalność produkcji

Publikacja: 03.07.2011 18:20

Gaz za drogi

Foto: Fotorzepa, Bartłomiej Żurawski BŻ Bartłomiej Żurawski

Polskie Górnictwo naftowe i Gazownictwo, które ma naturalny monopol w kraju, otrzymało zgodę Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na podniesienie cen surowca i wprowadzi ją od połowy lipca. Średnio w kraju podwyżka wynosi 8,9 proc., ale dla odbiorców indywidualnych - 5-7 proc. Najboleśniej skutki nowego cennika odczują osoby ogrzewające domy gazem oraz przemysł - zwłaszcza zakłady chemiczne, które rocznie zużywają 2,5 mld m sześc. surowca. Zakłady azotowe to główny klient PGNiG-u - mają 15 proc. udział w sprzedaży gazu przez PGNiG, a około 9 proc. przypada na energetykę.

Jak mówi dyrektor biura Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego Jerzy Majchrzak podwyżka negatywnie wpłynie na opłacalność produkcji.  - W wielu produktach gaz stanowi 40-60 proc. kosztów wytworzenia, zatem podwyżka cen powoduje spadek zyskowności nawet o 3 proc. - wyjaśnia. - Wprawdzie na rynku jest koniunktura  i rentowność zakładów chemicznych wynosi od 5-10 proc., lecz drożeje nie tylko gaz, także inne składniki.

Tymczasem wiceminister Skarbu Mikołaj Budzanowski broni podwyżek cen gazu. Jego zdaniem "skala wzrostu cen jest i tak zaskakująco niska, zwłaszcza wziąwszy pod uwagę sytuację na rynku naftowym". - PGNiG przez pół roku sprzedawał gaz po zaniżonej cenie według taryfy skalkulowanej, gdy baryłka ropy kosztowała 81 dolarów, a od lutego jej notowania utrzymują się na poziomie powyżej 110 dolarów - mówi Mikołaj Budzanowski.

PGNiG w negocjacjach z Regulatorem używał tego samego argumentu. Twierdząc, że droga ropa, która wywindowała ceny gazu w kontrakcie importowym z Gazpromem. Zarząd PGNiG-u narzekał, że nie może rosnących kosztów importu przerzucić na klientów.

Wiceminister uważa, że brak nowej taryfy "byłby groźny dla PGNiG-u jak i jego odbiorców, którym ma zapewnić bezpieczeństwo dostaw gazu". - Spółka musi też kontynuować kluczowe inwestycje, zwłaszcza poszukiwania gazu na terenie Polski, w tym ze złóż niekonwencjonalnych - dodał Budzanowski.

Wiceminister zapewnia, że celem Skarbu Państwa jako akcjonariusza PGNiG-u jest utrzymanie przez tę firmę pozycji lidera w poszukiwaniach i wydobyciu gazu w Polsce.

Z kolei dyrektor Majchrzak przypomina, że czas wprowadzenia podwyżki jest wyjątkowo niekorzystny, gdyż przypada na czas sezonowego spadku zapotrzebowania na nawozy. - Najwyższy popyt występuje w pierwszym i trzecim kwartale każdego roku - dodaje.

Biznes
Liczne biznesy Dmitrija Miedwiediewa. Gigantyczna posiadłość ukryta nad Wołgą
Biznes
Zespół Brzoski będzie działał do końca maja. Po 100 dniach zakończy pracę
Biznes
Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta: do KPRM trafiła ocena skutków regulacji
Biznes
Inpost przejmuje brytyjską spółkę. Meloni w Białym Domu oczarowuje Trumpa
Biznes
Jak deregulacja może pomóc firmom? Ich oczekiwania sprawdził PIE