O 3,4 tys. miejscowości mniej mogłoby być na mapie Polski – uważa Urząd Komunikacji Elektronicznej, odpowiedzialny za przygotowanie danych do konkursów na dotacje unijne do budowy szybkich łączy tam, gdzie ich brakuje.
Czytaj także: GUS: jeszcze 13 proc. polskich domów nie ma internetowego łącza

Mapa i inwestycje
W końcu 2019 roku osiem zamieszkanych miejscowości w Polsce pozostawało poza zasięgiem sieci internetu zarówno stacjonarnego, jak i mobilnego, a w 24 nie było zasięgu internetu mobilnego 4G (LTE) – wynika z danych UKE zebranych od operatorów w kraju.
To liczby zdecydowanie niższe niż w poprzedniej edycji raportów urzędu. Dla przykładu w minionym roku UKE podał nam, że w 2018 r. miejscowości bez dostępu do usług telekomunikacyjnych było w Polsce 3,56 tys. Nie, nie stał się cud. To kwestia podejścia do danych. Urząd (obecnie trwają zmiany personalne na stanowisku prezesa) postanowił wyczyścić mapy Polski z miejscowości niezamieszkanych, w tym niezabudowanych lub takich, których nazw się już nie używa. „Takie miejscowości, które de facto można by uznać za nieistniejące w dalszym ciągu znajdują się w Wykazie urzędowych nazw miejscowości i ich części, a w konsekwencji w Krajowym Urzędzie Podziału Terytorialnego Kraju (TERYT), który ten wykaz odzwierciedla" – informuje urząd. UKE zainicjował czyszczenie mapy Polski. Jeszcze pod koniec ub. roku wystosował do gmin pisma informujące o sytuacji. Kilkadziesiąt z nich potwierdziło istnienie nieprawidłowości i zadeklarowało, że podejmie kroki, aby nazwy te zostały zniesione.