Nowym elementem nuklearnej układanki ma stać się reaktor hybrydowy, w którym wykorzystuje się zarówno jądrową fuzję jak i rozszczepienie. Agencja Duowei News podaje takie informacje za raportem zamieszczonym w rządowym dzienniku zajmującym się nauką i technologią.

Mówiąc w skrócie - fuzja zachodzi wtedy, gdy jądra atomów wpadają na siebie z ogromną prędkością. Powstaje wtedy jądro o nowych właściwościach. Rozszczepienie z kolei powoduje, ze jądra rozpadają się na mniejsze fragmenty.

Według raportu, nowy reaktor ma być trzy razy bardziej efektywny energetycznie niż dotychczasowe, bazujące na samym rozszczepieniu. Technologia hybrydowa ma także umożliwić kontrolę na znacznie wyższym poziomie, niż w przypadku tradycyjnych elektrowni atomowych.

Według specjalistów, uzyskiwanie energii atomowej w sposób hybrydowy jest wciąż zbyt mało zaawansowane, by można było mówić o przełomie na szeroką skalę. Jednak prace nad nowymi reaktorami prowadzone przez Rosjan udowodniły, że hybrydy można nie tylko budować o wiele szybciej, ale także wymagają zaledwie jednej piątej energii potrzebnej do pracy zwykłemu reaktorowi.