Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) zidentyfikował już ok 13 000 substancji chemicznych zawartych w plastiku, to według najnowszego raportu jest ich o 3 tysiące więcej – informuje Reuters. Zespół europejskich naukowców odkrył ponad 16 000 substancji chemicznych w tworzywach sztucznych, z których jedną czwartą uważa się za niebezpieczną dla zdrowia ludzkiego i środowiska.
Czytaj więcej
Naukowcy z Ocean Conservancy i Uniwersytetu w Toronto ostrzegają, że niezależnie od stosowanej diety, każdy konsument jest narażony na spożywanie mikrocząsteczek plastiku.
Substancje chemiczne z plastiku źle wpływają na nasze zdrowie
Raport, finansowany przez Norweską Radę ds. Badań Naukowych, pojawia się w momencie, gdy negocjatorzy zmagają się z opracowaniem pierwszego na świecie traktatu mającego na celu rozwiązanie problemu rosnącego zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. Co roku produkuje się około 400 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych. „Aby skutecznie rozwiązać problem zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi, należy przyjrzeć się pełnemu cyklowi życia tworzyw sztucznych i zająć się problemem substancji chemicznych” – stwierdziła współautorka raportu Jane Muncke, dyrektor zarządzająca szwajcarskiej organizacji non-profit Food Packaging Forum. Chemikalia z tworzyw sztucznych mogą przedostawać się do wody i żywności. „Znajdujemy obecnie w ludzkich organizmach setki, jeśli nie tysiące substancji chemicznych znajdujących się w plastiku, a niektóre z nich powiązano z niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi” – powiedział Muncke. Wśród nich są m.in. problemy z płodnością i choroby układu krążenia.
Czytaj więcej
Eksperci z University of New Mexico alarmują, że zanieczyszczenie plastikiem środowiska wciąż rośnie, co oznacza, że będziemy coraz bardziej narażeni na wpływ tych mikrocząsteczek na nasze zdrowie. Najnowsze badanie pokazuje, że dzieci mogą chłonąć mikroplastik jeszcze przed urodzeniem.
„Kiedy przyglądamy się... produktom, których używamy na co dzień, zwykle znajdujemy setki, jeśli nie tysiące substancji chemicznych w pojedynczym produkcie z tworzywa sztucznego” – powiedział główny autor raportu Martin Wagner, toksykolog środowiskowy na Uniwersytecie Norweskim Nauki i Technologii. Kimberly Wise White, wiceprezes ds. regulacyjnych i technicznych American Chemistry Council, grupy branżowej, w której przeważają producenci tworzyw sztucznych, stwierdziła, że odkrycia mają na celu „poprawę ram zagrożeń, które ignorują narażenie w świecie rzeczywistym i dają niepełny obraz organów regulacyjnych i społeczeństwa.”