Coraz niższe dochody rosyjskich firm. Mocno ucierpiały koncerny surowcowe

Im dłużej trwa rosyjska wojna, tym bardziej cierpią rosyjskie koncerny. Przychody rosyjskich firm w pierwszym półroczu tego roku zmniejszyły się o połowę. Wyniosły one 342,2 bln rubli (375 mld dol.), podczas gdy rok wcześniej – 694 bln rubli.

Publikacja: 05.12.2023 13:57

Coraz niższe dochody rosyjskich firm. Mocno ucierpiały koncerny surowcowe

Foto: Bloomberg

Pisze o tym rosyjska prokremlowska gazeta Izwiestia. Na spadek wpływów wskazują także raporty największych koncernów Rosji. Najwięcej - 43 proc. przychodów - stracił energetyczny gigant państwowy Inter RAO. To pochodna zaprzestania importu rosyjskiego prądu przez republiki bałtyckie. Litwa, Łotwa i Estonia przyśpieszyły wychodzenie w postkomunistycznego systemu wspólnych z Rosją i Białorusią sieci elektro-energetycznych BRELL.

Gazprom traci pieniądze, Łukoil stracił Bułgarię

Przychody Gazpromu zmniejszyły się w pierwszym półroczu o 36 proc., co biorąc pod uwagę, że wskutek swoich własnych działań, już w 2022 r gazowy koncern stracił unijny rynek, daje stratę bliską 80 proc. od rozpętanej przez Kreml wojny.

Czytaj więcej

Kolejny kraj podnosi opłaty na tranzyt rosyjskich surowców

Przychody Łukoilu są oficjalnie niższe o 12 proc., ale na koniec roku zmniejszą się jeszcze bardziej. To efekt głównie sytuacji koncernu na rynku bułgarskim. Łukoil, który przez lata bezkarnie eliminował tam wszelką konkurencję, trzymając w garści terminal naftowy w Konstancy i jedyną w Bułgarii rafinerię w Burgas, traci te aktywa. Władze odebrały mu już zarządzanie terminalem, nałożyły kary za praktyki monopolistyczne i dały niewiele czasu na zaprzestanie przerobu rosyjskiej ropy w rafinerii.

Dziś Łukoil ogłosił: „W związku ze znaczącą zmianą warunków działania przedsiębiorstw grupy Łukoil w Bułgarii rozpoczęto prace nad przeglądem strategii dla tego aktywa. Przy zaangażowaniu międzynarodowych konsultantów analizowane będą różne opcje, w tym sprzedaż biznesu" cytuje komunikat koncernu agencja RIA Nowosti.

Tania ropa, duże straty

Przychody Rosnieftu zmniejszyły się o 8 proc. Tutaj głównie chodzi o niższą cenę sprzedawanej przez koncern ropy. Fiodor Akulin profesor moskiewskiego uniwersytetu ekonomicznego przypomina, że w okresie styczeń–listopad 2023 r. cena baryłki wynosiła 62,89 dolara, czyli o 25 proc. mniej niż w roku ubiegłym.

Drugim powodem spadku przychodów koncernów może być „wysoka baza z roku 2022”. W tym czasie rosły przychody i wydatki rosyjskiego biznesu – wyjaśnia Witalij Aristarchow, szef działu doradztwa inwestycyjnego i ocen w FinExpertiza. W zeszłym roku przychody firm wyniosły biliard rubli, choć rok wcześniej było to 655 bilionów rubli. Tutaj zadecydowała sztucznie wyśrubowana przez Gazprom cena gazu na rynku Unii.

Na sytuację miały wpływ również sankcje nałożone na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę. Menedżer ASTRA-SB Anton Wdowiczenko uważa, że ​​wojna i poziom cen ropy naftowej przez wiele lat będą wywierać poważny wpływ na rosyjską gospodarkę. Pomimo ponad 20-letnich zapowiedzi Putina o odchodzeniu Rosji od uzależnienia od wpływów z eksportu surowców, nic się tutaj nie zmieniło i nie zmieni. Odcięcie od zachodnich know-how skutkowało jedynie przerzuceniem się rosyjskich firm na podobne produkty z Chin.

Biznes
Ministerstwo Obrony kupuje polskie satelity od Creotechu
Biznes
Ataki dezinformacyjne to problem spółek, ale też całego rynku i państwa
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Znamy koszty budowy elektrowni jądrowej w Polsce
Biznes
Orlen obniża ceny paliw na święta. Kto i jak może skorzystać z promocji?
Biznes
eDO Post – nowa era bezpiecznej komunikacji cyfrowej dla biznesu
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10