Zmiany te mają zaostrzyć warunki gospodarowania opakowaniami. Powód? Mimo wszelkich prób rozwiązania tego tematu i rosnącej świadomości ekologicznej mieszkańców Europy góra produkowanych w UE odpadów rośnie w tempie nawet dwucyfrowym w skali roku. Wspólnota wytworzyła w 2021 roku 84,3 mln ton odpadów opakowaniowych, co daje 188,7 kg na mieszkańca. Oznacza to skok o blisko 20 mln ton od 2009 r., gdy w Europie wyrzucano rocznie 66 mln ton opakowań rocznie. Niewątpliwie wpływ na to miała pandemia, bo wyrzucane opakowania w dużej mierze pochodzą także z e-handlu, który rozwinął skrzydła w czasie lockdownów i kolejnych fal Covid-19. Tylko w 2021 roku tego rodzaju odpadów przybyło aż o 11 kg więcej na osobę. A prognozy są przygnębiające. Jeśli nic się nie zmieni, w 2030 roku przeciętny Europejczyk „wyprodukuje” 209 kg.
Dlatego właśnie Bruksela próbuje zmienić rozporządzenie tak, by doprowadzić do sytuacji, w której do 2030 roku wszystkie opakowania nadawałyby się do ponownego użycia lub recyklingu w ekonomicznie wykonalny sposób. PPWR ma także zwiększyć wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu oraz poprawić egzekwowalność przepisów. Coraz większą krytyką jest też obciążony nieprzyjazny środowisku sposób nadmiernego pakowania, przewożenia małych przedmiotów w wielkich kartonach czy stosowanie zbyt dużej ilości opakowań.
Jakie zmiany wobec opakowań szykuje Bruksela? Parlament Europejski będzie w środę głosował nad stanowiskiem przyjętym w październiku 2023 r. przez komisję środowiska w sprawie zmiany rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych oraz unijnej dyrektywy 2019/904.
Czytaj więcej
Koniec pakowania wszystkich zakupów do darmowych tzw. zrywek. Sieci handlowe zaczynają wprowadzać opłaty za używanie ich niezgodnie z przeznaczeniem.