Alphabet rozczarował, a Microsoft pozytywnie zaskoczył

Akcje koncernu Alphabet (Google) traciły 6 proc. we wtorkowym handlu posesyjnym, a papiery Microsoftu zyskiwały ponad 3 proc. Obie spółki opublikowały wyniki za trzeci kwartał.

Publikacja: 25.10.2023 14:57

Alphabet rozczarował, a Microsoft pozytywnie zaskoczył

Foto: Bloomberg

Przychód Alphabetu wzrósł w trzecim kwartale o 11 proc. r./r. i sięgnął 76,69 mld USD, podczas gdy średnio prognozowano, że wyniesie 75,97 mld USD. Zysk na akcję wyniósł 1,55 USD, wobec spodziewanych 1,45 USD. Koncern mógł pochwalić się również wzrostem przychodów z reklam - z 54,48 mld USD w trzecim kwartale 2022 r. do 59,65 mld USD w takim samym okresie 2023 r. Reklamy w serwisie YouTube przyniosły mu 7,95 mld USD, podczas gdy oczekiwano, że przychód z nich wyniesie 7,81 mld USD. Te wyniki ogólnie prezentowały się więc dobrze. Inwestorom nie spodobało się jednak to, że przychód osiągnięty przez Google Cloud był niższy od prognoz. Wyniósł on 8,41 mld USD, a spodziewano się, że sięgnie 8,64 mld USD. Tymczasem ów dział koncernu, odpowiedzialny za usługi w chmurze informatycznej, był dla niego kluczowym obszarem inwestycji. Alphabet próbuje skuteczniej konkurować z usługami w chmurze oferowanymi przez Amazon i Microsoft. Rozczarowujące wyniki Google Cloud sprowokowały więc przecenę akcji Alphabetu.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Biznes
Kolejny koncern zbrojeniowy z Unii będzie produkował na Ukrainie
Biznes
Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu? Wiele osób popełnia ten sam błąd
Biznes
Trump pozbywa się papierowych słomek. To (częściowo) dobra decyzja, mówią ekolodzy
Biznes
TikTok powraca do sklepów z aplikacjami Apple i Google w USA
Biznes
Kto dostarczy okręty dla Polski, nowe cła USA i zmiany w programie mieszkaniowym