Aktualizacja: 28.01.2025 03:37 Publikacja: 06.07.2023 11:22
20-centymetrowe owalne obrazy olejne przedstawiają Jana Willemsza van der Pluyma i Jaapgen Carels, starsze małżeństwo z Lejdy, rodzinnego miasta Rembrandta
Foto: Bloomberg
Ekspert Christie's znalazł dwa portrety z 1635 roku zupełnie przypadkowo kilka lat temu podczas rutynowej oceny w prywatnej kolekcji brytyjskiej rodziny. 20-centymetrowe owalne obrazy olejne przedstawiają Jana Willemsza van der Pluyma i Jaapgen Carels, starsze małżeństwo z Lejdy, rodzinnego miasta Rembrandta Harmenszoona van Rijna. Według Christie's obrazy nigdy nie były systematycznie badane ani nie wspominano o nich w literaturze dotyczącej holenderskiego malarza.
Na uwagę zasługuje również fakt, że portrety przedstawiają starego hydraulika Jana Willemsza van der Pluym i jego żonę Jaapgen Carels, którzy pochodzili nie z Amsterdamu, ale z rodzinnego miasta Rembrandta, Lejdy, którą opuścił cztery lata wcześniej. Oboje byli członkami rodziny artysty. Para pobrała się w 1591 roku, a jedno z ich siedmiorga dzieci, Dominicus, ożeniło się z Cornelią van Suytbroeck, kuzynką Rembrandta. Syn Dominika i Kornelii, artysta Karel van der Pluym, zaczął terminować w pracowni Rembrandta w latach czterdziestych XVII wieku. Oboje mieli około 70 lat w roku, w którym namalowano ich portrety, i wiadomo, że w tym czasie nabyli ogród obok ogrodu matki Rembrandta.
Chińska firma DeepSeek, odpowiadająca za nowy model sztucznej inteligencji, który zdetronizował w poniedziałek amerykańskiego konkurenta ChatGPT, wywołując wielkie zamieszanie na giełdzie, padła ofiarą globalnego cyberataku.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Janusz Palikot jednak uzbierał i wpłacił 2 mln zł kaucji. Po niemal pięciu miesiącach opuścił w poniedziałek areszt śledczy we Wrocławiu, poinfomowała PAP. Czeka na niego syndyk i kilka tysięcy wierzycieli.
Jest poniedziałek, 27 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś przyjrzymy się rosnącej liczbie salonów piękności w Polsce, ambitnym planom Wielkiej Brytanii na rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego, ekspansji polskiego startupu ElevenLabs w USA oraz możliwym planom budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce.
Niemiecki Rheinmetall i włoskie Leonardo dostały zgodę na utworzenie spółki, która docelowo ma wyprodukować we Włoszech ponad tysiąc pojazdów. Polsce, mimo wielkich zakupów, ściąganie produkcji się nie udaje.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Kilkanaście pizzerii na świecie wypowiedziało wojnę podawaniu pizzy hawajskiej. Czyli do typowych składników dodawany jest ananas. To prowokacja, czy chwyt marketingowy?
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Paryżanie przygotowują się do wydarzenia o nazwie La Vaisselle des Chefs. To wielka wyprzedaż przedmiotów pochodzących z najbardziej znanych paryskich restauracji.
Firma Brand Finance opublikowała doroczną listę 500 najcenniejszych marek na świecie. W segmencie mody, biżuterii i zegarków nastąpiły spore roszady, a europejscy miliarderzy, kontrolujący znaczącą część tej branży, muszą przełknąć gorycz porażki.
Niemal cztery dekady po występie w „Blue Velvet” Davida Lyncha, Isabella Rossellini doczekała się pierwszej nominacji do Oscara. Jak reaguje na sukces, który zapewniła jej rola charyzmatycznej siostry Agnes w thrillerze „Konklawe”?
Wybaczyłam sprawcy na samym początku. To pozwoliło uwolnić się od zła, które mnie spotkało - mówi Katarzyna Dacyszyn. 9 lat temu stalker oblał ją kwasem w sali sądowej. Zniszczył jej ciało, ale nie hart ducha.
Wiele osób patrzy na wysokie zarobki na Islandii, a to błąd, bo koszty życia są tutaj proporcjonalnie wyższe. Często żyje się od pierwszego do pierwszego - mówi Ewelina Gąciarska, która po latach emigracji na Islandii podjęła decyzję o powrocie do Polski.
Co w pracy liczy się najbardziej – dobra pensja, możliwość rozwoju zawodowego, poczucie przynależności a może dobra atmosfera w biurze? Najnowszy raport firmy Randstad podsumowuje motywacje i potrzeby pracowników z całego świata, a przy okazji dostarcza też ciekawych wniosków na temat pokolenia Z.
Adidas ma za sobą świetny rok. Ogromna popularność modeli retro, a także znalezienie rozwiązania problemu marki Yeezy, przełożyły się na bardzo dobre wyniki, które przekroczyły oczekiwania analityków.
Po niecałych 60 latach od wybudowania znika z powierzchni ziemi jeden ze znaczących symboli architektury modernistycznej w dawnych krajach socjalistycznych – i zarazem symbol luksusu w państwach byłego bloku wschodniego. Zamiast niego wyrosnąć ma kompleks wieżowców, ich budowa pochłonie ok. pół miliarda euro.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas