Aktualizacja: 20.11.2024 16:29 Publikacja: 06.07.2023 11:22
20-centymetrowe owalne obrazy olejne przedstawiają Jana Willemsza van der Pluyma i Jaapgen Carels, starsze małżeństwo z Lejdy, rodzinnego miasta Rembrandta
Foto: Bloomberg
Ekspert Christie's znalazł dwa portrety z 1635 roku zupełnie przypadkowo kilka lat temu podczas rutynowej oceny w prywatnej kolekcji brytyjskiej rodziny. 20-centymetrowe owalne obrazy olejne przedstawiają Jana Willemsza van der Pluyma i Jaapgen Carels, starsze małżeństwo z Lejdy, rodzinnego miasta Rembrandta Harmenszoona van Rijna. Według Christie's obrazy nigdy nie były systematycznie badane ani nie wspominano o nich w literaturze dotyczącej holenderskiego malarza.
Na uwagę zasługuje również fakt, że portrety przedstawiają starego hydraulika Jana Willemsza van der Pluym i jego żonę Jaapgen Carels, którzy pochodzili nie z Amsterdamu, ale z rodzinnego miasta Rembrandta, Lejdy, którą opuścił cztery lata wcześniej. Oboje byli członkami rodziny artysty. Para pobrała się w 1591 roku, a jedno z ich siedmiorga dzieci, Dominicus, ożeniło się z Cornelią van Suytbroeck, kuzynką Rembrandta. Syn Dominika i Kornelii, artysta Karel van der Pluym, zaczął terminować w pracowni Rembrandta w latach czterdziestych XVII wieku. Oboje mieli około 70 lat w roku, w którym namalowano ich portrety, i wiadomo, że w tym czasie nabyli ogród obok ogrodu matki Rembrandta.
Jeżeli marki nie zmienią podejścia do zrównoważonego rozwoju dzisiaj to nie wygramy i nie zmniejszymy wpływu na środowisko, a wręcz przeciwnie – mówi Małgorzata Rybak-Dowżyk z T-Mobile Polska. Opowiada, co robi telekom aby być neutralnym dla środowiska i zdradza jakie ma efekty.
Dokąd ma zmierzać branża zbrojeniowa? W jakich wartościach? Z jakim produktem? To trzy pytania, na jakie ma odpowiedzieć dokument, który ma zostać opracowany do końca 2025 r.
Ministerstwo Finansów przyłącza się do krytyków pomysłu uczynienia 24 grudnia dniem wolnym od pracy. Ma to bowiem kosztować gospodarkę ok. 4 mld zł. Branża nie zgadza się też na tryb, w jakim zgłoszono projekt.
Jest środa, 20 listopada, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Wciąż trwają rozmowy o zakupie kolejnej partii czołgów K2. Problem w tym, że koszt polonizacji tych pojazdów do wersji K2PL liczony jest w miliardach złotych i na razie nie ma rozwiązania, kto ma za to zapłacić.
Spowolnienie na rynku dóbr luksusowych sprawia, że czołowe marki poszukują dla siebie nowych, lukratywnych nisz. Czy okażą się tak atrakcyjne jak chcieliby tego potentaci branży luksusowej?
Jej aktorstwo to gra na nerwach. 71-letnia Isabelle Huppert specjalizuje się w rolach neurotyczek i morderczyń. Przyznaje, że interesują ją mrok i przemoc, jakie ludzie w sobie noszą. Właśnie obchodzi 50-lecie pracy artystycznej.
Siedem lat temu interwencje ratujące życie były sporadyczne, może jedna na miesiąc. W październiku tego roku przeprowadziliśmy 147 interwencji, w których zagrożone było życie lub zdrowie dziecka – mówi Anna Turzyniecka, główna specjalistka Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzeczniczki Praw Dziecka, interwentka kryzysowa i seksuolog.
Mieszka w Zambii, jest po 80, a jej efektowne stylizacje od pewnego czasu robią coraz większą furorę w mediach społecznościowych, udowadniając, że wiek to tylko liczba. O fenomenie Margret Choli rozpisują się zachodnie media, ostatnio stylowa seniorka udzieliła wywiadu serwisowi BBC.
Niemiecka supermodelka Heidi Klum, która od ponad 30 lat odnosi sukcesy w swoim zawodzie, w jednym z wywiadów powiedziała, jak reagowała na złośliwe uwagi ze strony projektantów dotyczące jej sylwetki. Jakie miała podejście do restrykcyjnych diet?
Generacja Z nie ma problemu ze zmianą pracy i miejsca zamieszkania, aby zarabiać więcej - tak wynika z najnowszego raportu H&R Block 2024 Outlook on American Life. Przedstawiciele tego pokolenia nieustannie poszukują też dodatkowych źródeł zarobku.
Czy produkty marek luksusowych stały się za drogie? Przedstawiciel jednego z czołowych włoskich domów mody nie szczędzi słów krytyki pod adresem swojej branży.
Bogusław Barnaś, ceniony polski architekt, autor projektów domów nagradzanych na międzynarodowych konkursach, stawia na nową rynkową niszę: luksusowe bunkry, które mogą okazać się przydatne w niespokojnych czasach. Architekt Bogusław Barnaś proponuje nową wersję swojego projektu luksusowego bunkra. Schron Scorpio Garden House poszerzono o ogród.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas