Polska zmaga się z dużym deficytem programistek

Przez brak kobiet w IT sztuczna inteligencja może stać się stronnicza i przyjąć tylko męski punkt widzenia – to tylko jeden z argumentów za równością płci w tej branży. Wciąż sektor zdominowany przez panów jest pełen stereotypów.

Aktualizacja: 06.07.2023 06:13 Publikacja: 06.07.2023 03:00

Beata Jarosz, prezes Future Collars, jest za równą reprezentacją płci w IT, która zwiększy innowacyj

Beata Jarosz, prezes Future Collars, jest za równą reprezentacją płci w IT, która zwiększy innowacyjność firm

Foto: D. Iwański

Panie stanowią nad Wisłą ledwie niecałe 17 proc. zatrudnionych w sektorze technologii informatycznych. I – choć na rynku jest duże ssanie na fachowców IT – niemal 60 proc. kobiet uważa, że trudno jest znaleźć pierwszą pracę w tej branży – wskazują najnowsze statystyki firmy No Fluff Jobs.

Czytaj więcej

Anita Błaszczak: Kobietom trudno odbić branżę IT

Klimat w tym sektorze ewidentnie nie sprzyja płci pięknej, mimo to przybywa kobiet, które chcą wkroczyć do zdominowanego przez mężczyzn świata IT. Jedną z nich jest Marta Piątek-Bar.

– Na kursie Future Collars, jak i później podczas stażu w firmie, z którą zaczęłam niedawno współpracować, spotkałam się z dużym wsparciem właśnie ze strony mężczyzn, których faktycznie jest – na razie – więcej na stanowiskach programistycznych. To nie pierwsze moje miejsce pracy, gdzie jestem jedyną kobietą w zespole – mówi nam Marta.

Taka mentalność jej pomogła. Ale nie wszystkie panie radzą sobie w tak „męskich” branżach. – Tym, co osłabia kobiety na rynku pracy IT, jest fakt, że mają mniejsze niż mężczyźni przekonanie o swoich kompetencjach – przyznaje Piątek-Bar.

Wiola Klimczak, założycielka fundacji IT Girls, twierdzi, że zmiany wymaga obecny, archaiczny system

Wiola Klimczak, założycielka fundacji IT Girls, twierdzi, że zmiany wymaga obecny, archaiczny system edukacji

Foto: it girls

Płeć a profesjonalizm

Znikoma reprezentacja kobiet w sektorze IT to wyzwanie. Panie w tej branży mają bowiem wiele do zaoferowania, a Beata Jarosz, prezes Future Collars, mówi wręcz o pewnych przewagach nad mężczyznami. – Kreatywność, umiejętność pracy zespołowej, zdolności analityczne i perspektywa różnorodności są tylko kilkoma z nich. Firmy zdają sobie coraz bardziej sprawę, że różnorodność zespołu, w tym równoważna reprezentacja płci, przynosi korzyści w postaci większej innowacyjności – wyjaśnia.

Jej zdaniem należy dążyć do stworzenia bardziej inkluzywnej branży IT, która będzie przyciągać i zachęcać zarówno mężczyzn, jak i kobiety. – To wymaga zmiany kultury organizacyjnej, zwiększenia świadomości, edukacji oraz tworzenia programów wsparcia dla kobiet w celu zniwelowania różnic i stworzenia równej szansy dla wszystkich – wylicza prezeska Future Collars.

Czytaj więcej

Firmy IT nie dla pań? Dlaczego w Polsce brakuje programistek

Potencjał pań dostrzegła m.in. firma LeverX z branży technologicznej. Kobiety stanowią tam już jedną trzecią kadry. – Kobiety pracujące w branży IT coraz częściej udowadniają, że płeć nie ma nic wspólnego z profesjonalizmem. Ich zaangażowanie i unikalna perspektywa tworzą szansę na nowy sposób rozwiązywania problemów współczesności – przekonuje Klaudia Halar, menedżerka w LeverX Polska.

Na ciekawy argument wskazuje Alicja Tatarczuk, menedżerka w Huawei Polska. – Kobiety IT są potrzebne, by dać tej branży odmienną perspektywę. Np. sztuczna inteligencja nie przyjmie perspektywy kobiecej na pewne sprawy, jeśli pracować będą nad nią tylko mężczyźni – podkreśla.

Niestety – jak mówi nam Olga Kozierowska, prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką – sytuacja w obszarze nowych technologii zmienia się zbyt wolno. – Kobiety nadal są tu niedoreprezentowane, co jest bardzo smutne, gdyż ten brak różnorodności przekłada się na to, jak te technologie są tworzone – przyznaje.

Marta Piątek-Bar, programistka, uważa, iż mocną stroną kobiet jest nieszablonowe myślenie i kompeten

Marta Piątek-Bar, programistka, uważa, iż mocną stroną kobiet jest nieszablonowe myślenie i kompetencje miękkie.

Foto: mat. pras.

Kuleje system edukacji

Najnowszy raport Google’a zwraca uwagę na problem z zaangażowaniem uczniów w naukę informatyki. Jakość takich lekcji pozostawia wiele do życzenia, tymczasem – z punktu widzenia dziewcząt – ma to duże znaczenie. 34 proc. uczennic w Polsce uważa, że dostęp do „większej ilości zasobów edukacyjnych” zwiększyłby ich pewność siebie, jeżeli chodzi o zdolność do nauki tego przedmiotu. Tymczasem badania pokazują, że ledwie 16 proc. uczennic i studentek nad Wisłą sądzi, iż rozumie informatykę. Efekt? Alicja Tatarczuk zaznacza, że wiele dziewcząt już w szkole średniej rezygnuje z kontynuowania nauki w obszarze informatyki i inżynierii, bo uważa, że do tego nie pasują. – By przełamać te stereotypy, ważne jest, aby nauczyciele i rodzice aktywnie zachęcali dziewczynki do eksplorowania nauk ścisłych i technologii już od najmłodszych lat – radzi.

Czytaj więcej

Ukrainki chcą być programistkami. To szansa dla Polski

O systemie edukacji, jako jednym z problemów, mówi również Wiola Klimczak, założycielka Fundacji IT Girls. Według niej należy zmienić sposób, w jaki się dziś naucza, gdyż „tradycyjne” przedmioty już nie spełniają swoich zadań. Wskazuje przykład zajęć z informatyki, gdzie nieraz nauczyciel tego przedmiotu i matematyki to ta sama osoba. – Dla niego to tylko dodatkowy przedmiot lub hobby, co sprawia, że często nie jest na bieżąco z tą tematyką – zauważa.

Klaudia Halar z LeverX Polska, mówi, iż kobiety to potencjał, który rozwojowi branży IT nada impetu

Klaudia Halar z LeverX Polska, mówi, iż kobiety to potencjał, który rozwojowi branży IT nada impetu i nowej jakości

Foto: mat. pras.

Panie się przebranżawiają

Przygoda z IT dla większości kobiet, które pracują lub dopiero poszukują pracy, zaczęła się od przebranżowienia, na co wskazuje 43 proc. badanych – czytamy w raporcie No Fluff Jobs. Panie najchętniej podejmują pracę jako testerki (15 proc.), zajmują się też tzw. project managementem (10 proc.) oraz UX/UI, czyli projektowaniem interfejsów i doświadczeń użytkowników technologii (8 proc.). – Testing i project management stanowią często dobry punkt wejścia do branży, bo umiejętności wymagane w tych specjalizacjach można zyskać wcześniej także poza IT. Dlatego osoby trafiające do sektora technologicznego z przebranżowienia zwykle są gotowe, by stawić czoła wyzwaniom w nowym środowisku – komentuje Magdalena Gawłowska-Bujok z No Fluff Jobs.

Czytaj więcej

Kobiety rozpychają się w IT

Niestety, panie w IT wciąż zarabiają nieco gorzej (ponad 4 proc.) od mężczyzn. Z obecnych wynagrodzeń zadowolona jest tylko nieco ponad połowa Polek z tej branży.

Biznes
Kolejny koncern zbrojeniowy z Unii będzie produkował na Ukrainie
Biznes
Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu? Wiele osób popełnia ten sam błąd
Biznes
Trump pozbywa się papierowych słomek. To (częściowo) dobra decyzja, mówią ekolodzy
Biznes
TikTok powraca do sklepów z aplikacjami Apple i Google w USA
Biznes
Kto dostarczy okręty dla Polski, nowe cła USA i zmiany w programie mieszkaniowym