Zaginiony przez 300 lat obraz Rubensa trafi na aukcję. Przewidywana cena: 31 mln złotych

Obraz flamandzkiego mistrza Petera Paula Rubensa, który przez 300 lat uważany był za zaginiony, trafi w lipcu na aukcję w Sotheby’s w Londynie. Według szacunków ekspertów może zostać sprzedany za 6 mln funtów, czyli około 31 mln złotych.

Publikacja: 30.06.2023 14:15

Obraz flamandzkiego mistrza Petera Paula Rubensa, który przez 300 lat uważany był za zaginiony, traf

Obraz flamandzkiego mistrza Petera Paula Rubensa, który przez 300 lat uważany był za zaginiony, trafi w lipcu na aukcję w Sotheby’s

Foto: Sotheby’s

Flamandzki malarz Peter Paul Rubens ukończył obraz zatytułowany „Świętego Sebastiana pod opieką dwóch aniołów” ponad 400 lat temu. Dzieło przedstawia historię rzymskiego żołnierza Sebastiana, przebitego strzałami żołnierzy i pozostawionego na śmierć po nawróceniu się na chrześcijaństwo, zanim w cudowny sposób zainterweniują anioły.

„Święty Sebastian pod opieką dwóch aniołów”

„Święty Sebastian pod opieką dwóch aniołów”

Foto: Sotheby’s

Obraz wywarł „silne wrażenie” na George'u Gordonie, współprzewodniczącym Sotheby's ds. starych obrazów mistrzów na całym świecie, kiedy po raz pierwszy zobaczył go na wystawie. „Ta żywotność pędzla” – powiedział Gordon w rozmowie z CNN. „Łatwo było więc docenić szybkość i żywotność, z jaką został namalowany, co wydawało mi się bardzo mocno przemawiać za pędzlem Rubensa” – powiedział Gordon. Tymczasem przez około 300 lat obraz był przypisywany zupełnie innemu malarzowi.

Obraz powstał prawdopodobnie na zlecenie włoskiego szlachcica i dowódcy wojskowego Ambrogio Spinola, markiza de los Balbases. Został ukończony około 1606 - 1608 roku we Włoszech lub około 1609 - 1610 w Antwerpii, po powrocie Rubensa do rodzinnego miasta. „Ambrogio Spinola był żołnierzem prowadzącym wojnę religijną. Był pobożnym katolikiem i stąd wybór tego świętego” - powiedział Gordon. Historia przemawiała do Spinoli, ponieważ kiedy wiara „Sebastiana wyszła na jaw i odmówił jej potępienia, został skazany na męczeństwo”.

Rodzina Spinola była wielkimi mecenasami i przyjaciółmi Rubensa. Obraz zniknął z zapisów historycznych w latach trzydziestych XVIII wieku, kiedy przeszedł na własność, w ramach dziedziczenia, żeńskiej linii rodziny Spinola. Pojawił się ponownie w Missouri w USA w 1963 roku. Później został nabyty przez obecnego właściciela na aukcji w 2008 roku, gdzie został błędnie zidentyfikowany jako obraz Laurenta de la Hyre, francuskiego artysty.

Jednak przeprowadzona w kwietniu tego roku analiza rentgenowska wykazała, że obraz jest dziełem Petera Paula Rubensa i co najważniejsze, oryginalną wersją. Wcześniej za oryginał uważano obraz wiszący w rodzinnej kolekcji Corsini, obecnie znajdujący się w Galleria Corsini w Rzymie.

„Rubens był jednym z najsłynniejszych, największych malarzy XVII wieku” — powiedział Gordon. Był też jednym z tych artystów, którzy ukształtowali i rozwinęli styl barokowy.

Dzieło trafi pod młotek w domu aukcyjnym „Sotheby’s” w Londynie 5 lipca i szacuje się, że przyniesie od 4 do 6 milionów funtów (20,6 mln - 31 mln złotych).

Biznes
Ciemne chmury nad amerykańską zbrojeniówką. Wykorzystają to firmy z Europy?
Biznes
Liczne biznesy Dmitrija Miedwiediewa. Gigantyczna posiadłość ukryta nad Wołgą
Biznes
Zespół Brzoski będzie działał do końca maja. Po 100 dniach zakończy pracę
Biznes
Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta: do KPRM trafiła ocena skutków regulacji
Biznes
Inpost przejmuje brytyjską spółkę. Meloni w Białym Domu oczarowuje Trumpa