Studia podyplomowe pozwalają podnieść swoją wartość na rynku pracy, dają możliwość rozwoju osobistego i są szansą na zdobycie lepszej posady. Natomiast wypalonym zawodowo umożliwiają odświeżenie wiedzy lub zmianę zawodu.
Programy studiów podyplomowych są skierowane m.in. do nauczycieli, pracowników sektora publicznego i administracji (np. planowanie przestrzenne, zarządzanie marką terytorialną), a także do prawników, przedsiębiorców, menedżerów czy lekarzy. Pozwalają poszerzyć kompetencje i stworzyć nowe możliwości zawodowe.
Dużą popularnością cieszą się np. studia z zakresu cyberbezpieczeństwa, zarządzania bazami danych, nowych technologii. Są chętnie wybierane również przez osoby pracujące w zawodach nietechnicznych. Pomagają odnaleźć się w realiach postępującej cyfryzacji.
Rośnie też zapotrzebowanie na edukację w zakresie polityki klimatycznej, zarządzania ochroną środowiska i transformacją energetyczną. Osobom, które pracują w korporacjach lub instytucjach związanych z sektorem usług biznesowych, a także w sektorze finansowym polecane są studia ekonomiczne dające wiedzę w dziedzinie ekonomii międzynarodowej i globalnych trendów, przetwarzania danych finansowych, zarządzania w biznesie międzynarodowym.
Uczelnie dbają również o ofertę studiów MBA. W Ogólnopolskiej Bazie Programów MBA, prowadzonej przez MBA Portal, przybyło 11 nowych programów, a do końca 2022 r. nie wycofano żadnego. Łącznie na koniec ubiegłego roku w bazie było ponad 120 programów.