Aktualizacja: 23.02.2025 15:32 Publikacja: 05.01.2023 03:00
Foto: Adobe Stock
Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie nasz kraj jest jednym z kluczowych celów cyberprzestępców – liczba incydentów rośnie lawinowo. Hakerzy celują w firmy, infrastrukturę krytyczną, a także sektor administracji państwowej i użyteczności publicznej. Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, ten ostatni wręcz jest bombardowany kolejnymi próbami cyberataków. Zaledwie od października 2022 r. ich liczba, w przeliczeniu na jeden podmiot, wzrosła z 1214 prób tygodniowo do rekordowego poziomu 2316 – alarmują eksperci izraelskiej firmy Check Point Research.
Prezydent Rosji Władimir Putin polecił swojemu gabinetowi przygotowanie się na powrót zachodnich firm na rosyjski rynek. Jak zaznaczył, krajowi producenci mają posiadać nad nimi „pewne korzyści” w ramach odwetu za sankcje.
W 2024 r. koncern Leonardo podpisał nowe zamówienia na ponad 20 mld euro. To wzrost o prawie 20 proc. w skali roku. Właściciel PZL Świdnik chwali się zyskiem w wysokości ponad 1,5 mld euro.
Negocjacje celne między UE a USA nabierają tempa, polski przemysł AGD traci pozycję lidera na rzecz Chin, a wydatki na obronność w Polsce wzrosną do 5% PKB w 2026 roku. Jakie konsekwencje przyniosą te zmiany dla gospodarki?
UE musi mądrze realizować swoją politykę dekarbonizacyjną. Gra toczy się o konkurencyjność europejskiej gospodarki – mówi Lucyna Stańczak-Wuczyńska, przewodnicząca rady nadzorczej BNP Paribas i szefowa rady Chapter Zero Poland.
Wiele polskich firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Analitycy pytani o beneficjentów końca wojny, wskazują firmy z różnych branż. Jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły?
Regulację prawną cyberbezpieczeństwa trzeba stworzyć rozsądnie, napisać nową ustawę, a nie dokonywać łatania legislacyjnych dziur kolejnych wersji nowelizacji – mówi prof. Tomasz Siemiątkowski, adwokat.
Na portalu e-Urzędu Skarbowego pojawił się komunikat dotyczący powrotu popularnego typu oszustwa. W wirtualnych skrzynkach pocztowych mogą pojawić się maile o potencjalnie niebezpiecznej zawartości. Na jakie wiadomości należy uważać?
W 2024 roku Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości odnotowało 144 przestępstwa „oszustwa matrymonialnego”. Pokrzywdzonych zostało 160 osób - 116 kobiet i 44 mężczyzn. Razem stracili 10 mln zł. Niemal połowę stanowiły osoby w wieku 30-49 lat.
Z roku na rok rośnie znaczenie danych z social mediów czy komunikatorów internetowych w postępowaniach sądowych.
W 2024 roku odnotowano 1028 incydentów w ochronie zdrowia wobec 405 incydentów w 2023 roku – wynika z danych CSIRT CeZ.
Związkowa Alternatywa informuje o przypadkach prób wzięcia pożyczek przy użyciu danych pracowników Krajowej Administracji Skarbowej. Jak pisaliśmy, problemu dałoby się uniknąć, gdyby do weryfikacji podpisu elektronicznego nie wymagano aż tylu danych.
Firmy działające w sektorach, takich jak infrastruktura wodociągowa, usługi kurierskie, przetwarzanie danych, energetyka odnawialna czy dostarczanie usług cyfrowych, np. usług chmurowych, będą musiały dostosować swoje procesy do nowych wymogów dyrektywy NIS2.
Bez względu na to, jak zmienia się prawo dotyczące samorządów lokalnych, i tak najpoważniejszym problemem jest to, czy wystarczy pieniędzy na realizację zobowiązań.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas