Pionizacja inspekcji farmaceutycznej: jak jest obecnie?
Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna to instytucja, do której obowiązków należy m.in. nadzór nad działalnością aptek i hurtowni farmaceutycznych oraz firm produkujących i importujących leki oraz substancje czynne. Dziś podzielona jest na 17 odrębnych urzędów: Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) i 16 wojewódzkich inspektoratów farmaceutycznych, przynależnych zarówno do administracji centralnej, jak i do terenowej administracji zespolonej (urzędów wojewódzkich). Po zmianie powstanie jeden centralny urząd (Główny Inspektorat Farmaceutyczny) z podlegającymi mu oddziałami w regionach. Pracownicy wojewódzkich inspektoratów (w wojewódzkimi inspektorami farmaceutycznymi włącznie) staną się jego pracownikami.
Pionizacja struktur GIF ma być przeprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne. Projekt sygnowany jest przez obecne kierownictwo Inspektoratu i przez ministerstwo sprawiedliwości. Kończą się właśnie konsultacje publiczne tego dokumentu. W Ocenie Skutków Regulacji (OSR) oraz w uzasadnieniu do projektu jego autorzy tłumaczą, że celem pionizacji jest usprawnienie i ujednolicenie działań inspekcji. To jednak nie wszystko.
Czytaj więcej
Niesprawiedliwa, nieuzasadniona merytorycznie, stanowiąca dodatkowe obciążenie dla firm – tak o rządowym pomyśle wprowadzenia nowej opłaty rocznej mówią przedstawiciele branży farmaceutycznej. „To nowy rodzaj daniny publicznej, mającej cechy podatku obrotowego” – tłumaczą. Objęte mają nią być apteki, punkty apteczne, hurtownie farmaceutyczne, ale też producenci, dystrybutorzy i importerzy leków oraz substancji czynnych.
Współpraca między GIF a służbami celno-skarbowymi
Jak czytamy w OSR, nowa, scentralizowana struktura nadzoru farmaceutycznego ma ułatwić jego współpracę z organami ścigania oraz służbami celno-skarbowymi. Sami inspektorzy GIF zyskać mają zresztą sporo nowych uprawnień w ramach których mają wspierać pracę tych podmiotów (np. możliwość zabezpieczania dowodów czy nagrywania przebiegu kontroli). Autorzy projektu piszą o „nowym etapie zwalczania przestępczości farmaceutycznej” (np. przemytu leków, wywozu leków, wyłudzania leków posiadających w składzie substancje psychoaktywne). Podkreślają, że ich celem ich ochrona pacjentów oraz… zmniejszenie luki VAT.
Pionizacji Inspekcji towarzyszyć mają wzmocnienia kadrowe i finansowe. Początkowo będzie to obciążeniem dla finansów publicznych. „(…) lecz w dłuższej perspektywie przyniesie realne dodatnie skutki finansowe, przejawiające się wpływami do budżetu państwa” – czytamy w OSR. Ma się to stać dzięki umożliwieniu inspekcji farmaceutycznej „wszechstronnego podejmowania działań na rynku farmaceutycznym (również pozaaptecznym)”. Autorzy piszą, że ma to pozwolić na „eliminację patologii” na nim występujących i zapewnić wpływy z podatku VAT, podatków oraz kar administracyjnych.