Aktualizacja: 05.02.2025 11:11 Publikacja: 27.10.2022 03:00
Foto: Adobe Stock
Dynamicznie rosnący dotąd nad Wisłą rynek IT, rozpędzony dodatkowo pandemicznym cyfryzacyjnym boomem, spowalnia. Analitycy Credit Agricole Bank Polska przewidują, iż przychody ze sprzedaży hurtowej sprzętu teleinformatycznego (ICT) spadną w br. o 4,5 proc. (do 40,2 mld zł). Co ważne, ów negatywny trend może się utrzymać w kolejnych kwartałach – i w całym 2023 r. dostawy skurczą się niemal o 9 proc. (do 36,6 mld zł). To w przypadku rynku, który dotąd rósł w imponującym tempie (sprzedaż w 2020 r. wzrosła o blisko 49 proc., a w 2021 r. – o kolejne 13 proc.), może stanowić szok. Ale w Credit Agricole wskazują, iż to efekt ograniczania inwestycji. Z raportu banku wynika, że w średnim terminie ICT w Polsce – z uwagi na niepewne perspektywy ekonomiczne (wojna, rosnące ceny energii i koszty firm) – będzie hamować. Do dramatycznej sytuacji w branży jednak daleka droga. Rynek wraca bowiem z poziomu boomu na normalne tory. Analitycy uspokajają, że nawet w okresie spodziewanego spowolnienia przychody ze sprzedaży hurtowej sprzętu ICT będą nadal dużo większe niż przed pandemią. W br. będzie to o ponad 60 proc. wyższy pułap niż w 2019 r.
Bruksela wsłuchuje się w głos przedsiębiorców, Chiny wprowadzają cła odwetowe na USA, a Polska nie została uwzględniona w projekcie europejskiego modelu AI. W najnowszym odcinku podcastu „Twój Biznes” przyglądamy się także protekcjonistycznym ruchom polskiej branży budowlanej oraz sytuacji na rynkach finansowych.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
W przypadku większości spółek z sektora medycznego można się podziewać kontynuacji pozytywnych tendencji w wynikach. Część jednak nie zaliczy końcówki zeszłego roku do udanych.
Jest wtorek, 4 lutego, a w dzisiejszym odcinku podcastu „Twój Biznes” przyglądamy się decyzji Donalda Trumpa o zawieszeniu wojny celnej z Kanadą i Meksykiem, analizujemy odbudowę europejskiego przemysłu, a także sprawdzamy, jakie konsekwencje może mieć współpraca Raiffeisen Banku z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym. Na koniec przyglądamy się planom Wielkiej Brytanii, której premier dąży do resetu stosunków z Unią Europejską.
Rusza kluczowa odsłona sporu o władzę w fundacjach założonych przez miliardera. Sąd w Liechtensteinie zbiera się w tym tygodniu. Kiedy wyda decyzję?
Premier Ontario Doug Ford ostro zareagował na wprowadzone przez prezydenta USA Donalda Trumpa potężna cła na Kanadę. Amerykańskie firmy otrzymały całkowity zakaz zawierania kontraktów w prowincji. Największym przegranym ma być Starlink należący do Elona Muska.
Blisko 99,8 proc. przedsiębiorstw w Polsce to małe i średnie firmy, a ich łączny udział w krajowym PKB wynosi około 45,3 proc. Choć statystyki wskazują na ich ogromne znaczenie w krajowej gospodarce, to właśnie MŚP często zmagają się z ograniczeniami kadrowymi i finansowymi, utrudniającymi skuteczną adaptację do nowych technologii.
Z roku na rok rośnie znaczenie danych z social mediów czy komunikatorów internetowych w postępowaniach sądowych.
Do „Rzeczpospolitej” zgłosiła się czytelniczka z informacją, że chciała umówić e-wizytę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Okazało się jednak, że nie można tego zrobić z iPhone’a czy MacBooka. ZUS odpowiada, że winę ponosi sam producent tych urządzeń.
W 2024 roku odnotowano 1028 incydentów w ochronie zdrowia wobec 405 incydentów w 2023 roku – wynika z danych CSIRT CeZ.
Czy nasze urządzenia nas podsłuchują i wysyłają spersonalizowane reklamy? Na to wygląda. A wystarczy przeprowadzić prosty test. Eksperci radzą zadbać o prywatność.
Organy podatkowe coraz bardziej restrykcyjnie podchodzą do stosowania 8,5-proc. stawki ryczałtu w przypadku działalności związanych z branżą IT, mimo iż przepisy w tym zakresie pozostały bez zmian.
Fiskus znalazł nowe „źródło” wpływów: programy komputerowe z zagranicy. Wbrew logice i przepisom.
Często pierwszą osobą, która spotka się z konkretnym zagrożeniem, odkrywa je oraz definiuje, jest pracownik. Dlatego istotny jest jego czynny udział w procesie opracowywania, wdrażania i aktualizowania procedur.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas