Sasin i Moskwa jadą do USA. Będą pytać o Koreę

Koreańczycy odpowiadają Westinghouse na temat możliwości eksportu ich technologii, w tym także do Polski. Koreańczycy twierdzą, że nie muszą dysponować zgodą USA. Temat transferu technologii z Korei Południowej do Polski będzie jednym z tematów rozmów między wicepremierem, ministrem klimatu i środowiska Jackiem Sasinem, minister klimatu i środowiska Anny Moskwy a sekretarz energii USA Jennifer Granholm. O jednym z tematów rozmów dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Publikacja: 20.10.2022 21:43

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin (C) oraz minister klimatu i środowiska Anna Mo

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin (C) oraz minister klimatu i środowiska Anna Moskwa (P)

Foto: PAP, Piotr Nowak

O wizycie polskiej delegacji w USA w najbliższy weekend jako pierwszy poinformował Business Insider. Przedstawiciele obu krajów mają ustalić ostatnie szczegóły kontraktu na budowę elektrowni jądrowej w Polsce. Drugim tematem ma być kwestia możliwości importu koreańskiej technologii do Polski. Z informacji „Rzeczpospolitej”, a także innych mediów jak Strefa Inwestorów, Polityka Insight, Business Insider, wynika, że koreański KHNP ma wybudować w Polsce drugą elektrownię jądrową. „Rzeczpospolita” ustaliła, że ma być to Pątnów. Pierwszą elektrownie na Pomorzu ma wybudować Westinghuse. Na przełomie października i listopada zaś polska delegacja, ze spółkami ZE PAK i PGE na czele, ma podpisać list intencyjny o budowie drugiej elektrowni jądrowej z wykorzystaniem już koreańskiej technologii. Jednak zdaniem Amerykanów to nie takie proste. David Durham z Westinghouse w ostatnim wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” powiedział, że koreański reaktor APR-1400 oferowany przez koreańskie KEPCO bazuje na technologii na licencji Westinghouse.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Biznes
Kolejny koncern zbrojeniowy z Unii będzie produkował na Ukrainie
Biznes
Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu? Wiele osób popełnia ten sam błąd
Biznes
Trump pozbywa się papierowych słomek. To (częściowo) dobra decyzja, mówią ekolodzy
Biznes
TikTok powraca do sklepów z aplikacjami Apple i Google w USA
Biznes
Kto dostarczy okręty dla Polski, nowe cła USA i zmiany w programie mieszkaniowym