Aktualizacja: 28.01.2025 02:58 Publikacja: 13.08.2022 17:40
Foto: PAP/Marcin Bielecki
Tegoroczne wakacje pod względem frekwencji okazują się słabsze niż się spodziewano, w dodatku stosunkowo niski jest poziom rezerwacji na wrzesień. W ostatniej ankiecie przeprowadzonej wśród hotelarzy przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego, połowa hoteli wskazała, że powrót popytu na usługi hotelowe do poziomu z lat 2018-19 nastąpi nie wcześniej niż w roku 2024.
Zdaniem świadczącej usługi wycen nieruchomości firmy Emmerson Evaluation, jeśli na początku 2022 r. branża hotelowa liczyła na odrobienie strat i zbliżenie się do wyników sprzed pandemii, to sytuacje skomplikował wybuch wojny w Ukrainie. - Zagraniczni turyści i goście korporacyjni rezygnowali ze swoich rezerwacji, gdyż zaczęli postrzegać nasz kraj jako miejsce podwyższonego ryzyka – stwierdza Dariusz Książak, prezes Emmerson Evalaution. Mimo że sytuacja już względnie się ustabilizowała, to jednak niewiele to zmienia w oczach turystów z innych krajów, którzy wolą przełożyć plany odwiedzenia Polski, bo nie chcą być tak blisko działań wojennych. - A mają wiele innych kierunków do wyboru, bo praktycznie wszystkie kraje otworzyły się już na ruch turystyczny – dodaje Książak.
Chińska firma DeepSeek, odpowiadająca za nowy model sztucznej inteligencji, który zdetronizował w poniedziałek amerykańskiego konkurenta ChatGPT, wywołując wielkie zamieszanie na giełdzie, padła ofiarą globalnego cyberataku.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Janusz Palikot jednak uzbierał i wpłacił 2 mln zł kaucji. Po niemal pięciu miesiącach opuścił w poniedziałek areszt śledczy we Wrocławiu, poinfomowała PAP. Czeka na niego syndyk i kilka tysięcy wierzycieli.
Jest poniedziałek, 27 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś przyjrzymy się rosnącej liczbie salonów piękności w Polsce, ambitnym planom Wielkiej Brytanii na rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego, ekspansji polskiego startupu ElevenLabs w USA oraz możliwym planom budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce.
Niemiecki Rheinmetall i włoskie Leonardo dostały zgodę na utworzenie spółki, która docelowo ma wyprodukować we Włoszech ponad tysiąc pojazdów. Polsce, mimo wielkich zakupów, ściąganie produkcji się nie udaje.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Kilkanaście pizzerii na świecie wypowiedziało wojnę podawaniu pizzy hawajskiej. Czyli do typowych składników dodawany jest ananas. To prowokacja, czy chwyt marketingowy?
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Paryżanie przygotowują się do wydarzenia o nazwie La Vaisselle des Chefs. To wielka wyprzedaż przedmiotów pochodzących z najbardziej znanych paryskich restauracji.
Za granicę swoich krajów w 2024 roku podróżowało na całym świecie 1,4 miliarda turystów. Oznacza to wzrost o 11 procent w porównaniu z rokiem 2023. Celem ponad połowy podróżników była Europa. W 2025 roku eksperci radzą "poszukiwanie zrównoważenia i odkrywanie mniej znanych miejsc docelowych".
Wysypisko śmieci na największej wyspie Tajlandii rozrasta się w alarmującym tempie. W tym roku Phuket będzie produkować dwa razy więcej odpadów niż jeszcze trzy lata temu.
2024 rok był dla Maroka rekordowy pod względem liczby turystów. Kraj chętnie odwiedzali zarówno obcokrajowcy, jak i sami Marokańczycy, którzy mieszkają za granicą.
Biura podróży, które zdecydują się na uruchomienie lotów czarterowych do Jordanii, dostaną dotacje od Jordańskiej Organizacji Turystycznej.
Prawie 11,2 miliona turystów zagranicznych odwiedziło w zeszłym roku Dominikanę. To historyczny rekord, ale tamtejszy minister turystyki jest przekonany, że w tym roku wynik będzie jeszcze lepszy.
Po latach debat rząd Portugalii oficjalnie dał zielone światło na budowę nowego lotniska w Lizbonie. Powstanie ono w Alcochete, na wschód od stolicy kraju. Budowa potrwa około sześciu lat i będzie kosztować nawet 9 miliardów euro.
Kryzys polityczny nie zaszkodził Francji w turystyce, bo dzięki olimpiadzie ten kraj odwiedziło 100 mln gości, którzy zostawili 71 mld euro. A ten rok zapowiada się jeszcze lepiej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas