Z analizy organizacji Oxfam, opartej na danych Forbesa, wynika, że okres pandemii był szczególnie dobry dla najzamożniejszych. Od 2020 przybyło 573 dolarowych miliarderów i łącznie jest ich na świecie już 2668. To oznacza, że średnio co 30 godzin w czasie pandemii Covid-19 ktoś osiągał status miliardera.
Jednak nie tyle liczba miliarderów jest ważna, co ich łączny majątek. Samo zwiększanie ich liczby mogłoby bowiem oznaczać pozytywne zmiany, tymczasem z raportu Oxfam wynika, że równocześnie wzrosły nierówności majątkowe na świecie. W tym czasie majątek miliarderów dolarowych wzrósł o 3,8 bln dolarów do 12,8 bln. W większości wzrost ten zawdzięczają oni temu, że rządy pompowały pieniądze do systemów finansowych, przez co rosły kursy akcji.
W tym samym czasie w wyniku pandemii oraz następujących po niej kolejnych kryzysach w ekstremalnym ubóstwie mogą znaleźć się kolejne 263 miliony osób na całym świecie. Cofnie to całe dekady powolnego postępu w likwidowaniu skrajnego ubóstwa.
– Nigdy nie widziałem tak dramatycznego wzrostu biedy i bogactwa w tym samym czasie – stwierdził w rozmowie z CNN Max Lawson z Oxfam, odpowiedzialny w organizacji za śledzenie nierówności.
Czytaj więcej
Porozumienie, które miałoby zmusić wreszcie największe korporacje do płacenia większych podatków,...