Gazowa presja Rosji winduje ceny błękitnego paliwa

Pierwszy raz w historii cena gazu w kontraktach terminowych przekroczyła 2 tys. dol. za 1000 m sześc. Tyle musieli we wtorek płacić chętni za dostawy na styczeń przyszłego roku.

Publikacja: 21.12.2021 21:00

Gazowa presja Rosji winduje ceny błękitnego paliwa

Foto: Bloomberg

Rekord cen surowca odnotowano na brytyjskiej i holenderskiej giełdzie gazu. Na giełdzie TTF płacono 21 grudnia blisko 2100 dol. za 1000 m sześc. Dzień wcześniej wartość surowca z dostawą na kolejny miesiąc wynosiła 1740 dol. za 1000 m sześc. i stale rosła. Działo się tak w efekcie poczynań Gazpromu.

W poniedziałek Rosjanie nie zarezerwowali przepustowości Gazociągu Jamalskiego na dzień następny. W rezultacie przesył gazu tą magistralą do Niemiec został wstrzymany rankiem 21 grudnia. Gazprom również nie zarezerwował dodatkowych zdolności przesyłowych na tranzyt gazu ziemnego przez Ukrainę na styczeń 2022 r. Z kolei na poniedziałkowej aukcji dotyczącej przepustowości na Gazociągu Jamalskim Rosjanie zarezerwowali jedynie 21,6 proc. dostępnej mocy przesyłowej, oferowanej na początek nowego roku. To wystarczyło, by uruchomić lawinę cenową w Europie. Rankiem 21 grudnia, kiedy na granicy polsko-niemieckiej gaz przestał płynąć na Zachód, ceny zaczynały się od 1,8 tys. dol. za 1000 m sześc. Tylko w ciągu jednego dnia cena surowca w ramach kontraktu styczniowego podrożała o 23 proc. na holenderskiej giełdzie.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Biznes
Gigant doradztwa coraz bliżej ugody wartej 600 mln dol. Miał przyczynić się do epidemii opioidów
KONFLIKTY ZBROJNE
Amerykańskie rakiety nie przyniosą przełomu
Biznes
Foxconn chce inwestować w Polsce. Tajwańska firma szuka okazji
Biznes
Amerykanie reagują na uszkodzenia podmorskich kabli internetowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Polska AI podbiła Dolinę Krzemową