Litwa-Białoruś: mur się buduje, firmy zarabiają

W krytycznych miejscach granicy Litwy z Białorusią stanęły pierwsze segmenty muru, który ma utrudnić białoruskiemu reżimowi przepychanie migrantów na teren Unii.

Publikacja: 30.10.2021 17:49

Litwa-Białoruś: mur się buduje, firmy zarabiają

Foto: Adobestock

Elementy muru wyprodukowały firmy z Polski i Niderlandów. Całość - 400 km zasieków i muru ma kosztować Wilno 152 mln euro i być gotowa do września 2022 r.

Wykonawca litewskiego muru - firma Tetas z grupy energetycznej EPSO-G najpierw zaczął montować segmenty w krytycznych miejscach, w których zainstalowano już zasieki z drutu kolczastego (typu concertina), informuje za komunikatem firmy agencja BNS.

W listopadzie i grudniu na 100-kilometrowy odcinek granicy zostaną dostarczone segmenty ogrodzenia wyprodukowane w Polsce i Holandii zgodnie z wymaganiami technicznymi litewskiej Służby Granicznej (SOOGL).

W tym tygodniu zapora z drutu zaczęła też być instalowana w innych obszarach pierwszej fazy projektu - obok placówek granicznych Barauskas i Adutyskiai. Firma Tetas planuje zbudować ogrodzenie na trzech najbardziej wrażliwych odcinkach I etapu do końca tego roku, a pozostałe segmenty ogrodzenia do końca kwietnia przyszłego roku.

EPSO-G jest też w trakcie postępowań przetargowych na zamówienie publiczne do drugiej fazy, w której prowadzone będą prace mające na celu zainstalowanie 400-kilometrowego ogrodzenia. Oferty montażu ogrodzenia w drugim etapie złożyło 12 firm.

Prace drugiego etapu zostaną podzielone na cztery części, a o realizację każdej z nich ubiega się od 7 do 10 wykonawców. Proces zakupowy ma się zakończyć pod koniec listopada.

Przy wznoszeniu ogrodzenia na granicy z Białorusią najpierw układa się zaporę z drutu kolczastego, składającą się z 5 lub 6 spiral, obok niej po stronie litewskiej montowane się segmenty ogrodzenia.

Tetas planuje zakończyć pierwszy etap do 30 kwietnia 2022 r. Całe ogrodzenie na granicy litewsko-białoruskiej będzie gotowe do 1 września przyszłego roku.

Wilno oskarża reżim w Mińsku o organizowanie przepływów migrantów i nazywa to hybrydową agresją. W tym roku ponad 4200 migrantów nielegalnie przekroczyło granicę z Białorusią i wjechało na Litwę, większość z nich to Irakijczycy. We wrześniu, aby zatrzymać nielegalną migrację na granicy, Litwini zaczęli stosować politykę ekstradycji nielegalnych migrantów i wznosić ogrodzenie.

Unia na razie nie jest skłonna uczestniczyć w finansowaniu budowy murów przez Litwę, Polskę i Łotwę. Kilka państw jest temu przeciwna. Rząd Litwy nie czekając na decyzję Brukseli, wydzielił na budowę skutecznej zapory na granicy z Białorusią 152 mln euro.

Biznes
Kolejny koncern zbrojeniowy z Unii będzie produkował na Ukrainie
Biznes
Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu? Wiele osób popełnia ten sam błąd
Biznes
Trump pozbywa się papierowych słomek. To (częściowo) dobra decyzja, mówią ekolodzy
Biznes
TikTok powraca do sklepów z aplikacjami Apple i Google w USA
Biznes
Kto dostarczy okręty dla Polski, nowe cła USA i zmiany w programie mieszkaniowym