Papier z wodorostów? To szansa dla lasów

Producenci opakowań sięgają po coraz to nowe alternatywne materiały, aby odpowiadać na ekologiczne trendy.

Aktualizacja: 26.08.2021 14:15 Publikacja: 26.08.2021 14:11

Papier z wodorostów? To szansa dla lasów

Foto: AdobeStock

Firmy produkują już materiały dla przemysły tekstylnego z liści czy owoców, podobnie jak zamienniki skóry ze skórek pomarańczy bądź obierek od ziemniaków. Jednak zmiany sięgają głębiej i szuka się eko alternatyw dla papieru z celulozy z drewna, który jest już uważany za ekologiczny.

Prace nad włóknami naturalnymi obejmują również inne innowacyjne materiały naturalne, takie jak słoma, konopie, miskant i bawełna, a także pochodzące z bardziej nietypowych źródeł, takich jak rożnik przerośnięty oraz odpady rolnicze, takie jak łupiny kakao czy bagassa – włókno celulozowe pozostałe po przetworzeniu trzciny cukrowej.

Brytyjska firma DS Smith, dostawca opakowań, bada, w jaki sposób włókna wodorostów mogą być wykorzystywane jako surowiec w produktach papierniczych i opakowaniowych w obliczu rosnącego zapotrzebowania na ekologiczne towary zarówno ze strony klientów, jak i konsumentów. Firma ma w Polsce cztery fabryki - w Kielcach, Oławie, Kutnie i Kwidzynie oraz centra logistyczne w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Czeladzi.?Tylko w naszym kraju zatrudnia ponad 1,3 tys. osób.

Nie jest to jedyny ekologiczny projekt, jaki obecnie bada. Analizowany jest również potencjał wodorostów jako zamiennik tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej działających jako powłoka barierowa, które stosowane są do ochrony wielu produktów spożywczych.

DS Smith prowadzi rozmowy z kilkoma firmami biotechnologicznymi w celu zbadania możliwości wykorzystania włókien z wodorostów w szeregu produktów opakowaniowych, takich jak kartony, papierowe owijki i tacki kartonowe.

- Wodorosty są jednym z wielu alternatywnych naturalnych materiałów, którym się uważnie przyglądamy, i choć większość ludzi prawdopodobnie kojarzy je z plażą lub jako składnik sushi, mogą one mieć dla nas wiele ciekawych zastosowań, które pomogą stworzyć następną generację zrównoważonych rozwiązań w obszarze papieru i opakowań - mówi Thomas Ferge, dyrektor ds. rozwoju papieru i tektury w DS Smith.

Prognozy mówią, że europejski przemysł wodorostów morskich będzie do 2030 roku wart prawie 8 mld funtów, generując około 115 tys. miejsc pracy.

Projekt dotyczący wodorostów jest częścią wartego 100 mln funtów programu badawczo-rozwojowego DS Smith Circular Economy, ogłoszonego na początku tego roku.

Do 2023 r. DS Smith będzie produkować opakowania w stu procentach nadające się do ponownego wykorzystania lub recyklingu, a celem firmy jest, aby do 2030 roku wszystkie jej opakowania zostały poddane recyklingowi lub ponownie wykorzystane.

Biznes
KE zapowiada deregulację, Chiny odpowiadają cłami odwetowymi, a Polska poza europejskim modelem AI
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Biznes
GPW: Spółki z sektora medycznego pod lupą
Biznes
Wojna celna Trumpa zawieszona, przemysł w Europie się stabilizuje, a Wielka Brytania chce resetu z UE
Biznes
Sądne dni w sporze o imperium Zygmunta Solorza
Biznes
Ontario zakazuje prowadzenia interesów z firmami z USA. Silny cios w Elona Muska