Miał przynosić zyski Tauronowi i być mocnym wsparciem dla krajowego systemu energetycznego. Zamiast tego nowy blok węglowy w Jaworznie zmaga się z awarią, która wyłączy go z użytku aż do 25 lutego 2022 r. Inwestycja, która kosztowała 6,2 mld zł, już wcześniej zmagała się z problemami, a termin oddania bloku do użytku był przesuwany kilkakrotnie. Na ostatniej prostej uszkodzony został element kotła. Ostatecznie siłownia ruszyła w połowie listopada 2020 r. Jednak Tauron nie cieszył się nią długo – blok stanął z powodu usterki już w czerwcu 2021 r.
Kto zawinił?
– Podczas bieżącego postoju bloku zdiagnozowaliśmy konieczność naprawy istotnych elementów kotła. Wraz z generalnym wykonawcą natychmiast przystąpiliśmy do szacowania zakresu koniecznych do wykonania prac, technologii oraz przełożenia ich na konkretny harmonogram. Celem prac jest trwałe usunięcie wad w rejonie komory paleniskowej bloku, co zapewni bezawaryjną pracę bloku w perspektywie wielu lat – tak zaistniałą sytuację wyjaśnia Sebastian Gola, prezes spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron, która zarządza blokiem.
Równolegle trwają mediacje pomiędzy Tauronem a generalnym wykonawcą – Rafako – dotyczące finansowania oraz zakresu prac naprawczych. We wtorek Rafako poinformowało o podpisaniu aneksu do kontraktu, na podstawie którego wykona dodatkowe prace modernizacyjne za 10,2 mln zł. Nie ma dziś informacji, czy awaria była efektem złego wykonania po stronie Rafako czy zaniedbań po stronie Tauronu. Eksperci nie przypuszczają jednak, by zostało to rozstrzygnięte. Już w przypadku poprzedniej usterki, która doprowadziła do przesunięcia terminu oddania bloku do eksploatacji, strony zrzekły się wzajemnych roszczeń. Warto przy tym dodać, że Tauron jest kontrolowany przez Skarb Państwa, natomiast pakiet akcji w Rafako ma Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN zarządzany przez państwowy PFR TFI.
– Jak dla mnie sytuacja w Jaworznie to wyraz niekompetencji w polskiej energetyce – skwitował jeden z naszych rozmówców, dobrze znający tę inwestycję, który chce zachować anonimowość.