Polska żywność wkrótce w Rosji

Kreml zniesie embargo. Przybliża to rozpoczęcie rozmów w sprawie nowej umowy między Unią Europejską a Rosją.

Aktualizacja: 10.03.2008 19:35 Publikacja: 10.03.2008 17:52

Rosjanie mieli wykrywać pestycydy w polskich jabłkach

Rosjanie mieli wykrywać pestycydy w polskich jabłkach

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Porozumienie zawarto dziś w Moskwie.

– Umowę parafowali przedstawiciele Komisji Europejskiej i rosyjskich służb weterynaryjnych wczoraj w Moskwie – powiedział "Rz" nieoficjalnie przedstawiciel Komisji Europejskiej. Formalne podpisanie nastąpi 19 lub 26 marca w Brukseli, dokąd zaproszono głównego rosyjskiego weterynarza Siergieja Dankwerta. Będzie to koniec polsko-rosyjskiego sporu handlowego. Wcześniej, w styczniu, Rosjanie znieśli embargo na polskie mięso oraz na pasze.

Teraz porozumieli się w innej spornej sprawie – eksportu produktów roślinnych przeznaczonych do konsumpcji, a więc warzyw i owoców. Rosja kwestionowała unijne normy dotyczące minimalnej zawartości pestycydów.

Problemy dotyczyły kilku krajów, w tym m.in. Polski, Grecji, Hiszpanii, Włoch i Holandii, ale Rosjanie najbardziej narzekali na produkty polskie i greckie. Ostatecznie embargiem obłożyli tylko żywność pochodzącą z naszego kraju.

Zniesienie tych restrykcji otwiera drogę do negocjacji nowego wieloletniego porozumienia o partnerstwie i współpracy między UE i Rosją.

Minister Radosław Sikorski w połowie lutego 2008 roku w Brukseli oświadczył, że Polska może wycofać weto wobec tego porozumienia. Chce jednak zobaczyć w praktyce, jak wygląda wolny handel z Rosją, a także postuluje unijną solidarność energetyczną.

– Mandat negocjacyjny powinien zawierać wezwanie Rosji do zapewnienia członkom UE bezpieczeństwa dostaw energetycznych – oświadczył wtedy minister Radosław Sikorski. Nad projektem takiej deklaracji, którą jednomyślnie miałyby przyjąć państwa Unii Europejskiej, pracuje Słowenia, stojąca obecnie na czele Unii.

– Projekt jest już na ukończeniu – powiedziała nam Maja Kocijancic, rzeczniczka przedstawicielstwa Słowenii przy Unii Europejskiej. Według niej treść dokumentu będzie znana w ciągu kilku tygodni.

Polska zablokowała otwarcie negocjacji między Unią Europejską a Rosją w listopadzie 2006 roku. Była to nasza reakcja na rosyjskie embargo na polskie mięso oraz brak zgody Rosji na ratyfikację Karty energetycznej, co otworzyłoby jej rynek na zagraniczne inwestycje.

Biznes
KE zapowiada deregulację, Chiny odpowiadają cłami odwetowymi, a Polska poza europejskim modelem AI
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Biznes
GPW: Spółki z sektora medycznego pod lupą
Biznes
Wojna celna Trumpa zawieszona, przemysł w Europie się stabilizuje, a Wielka Brytania chce resetu z UE
Biznes
Sądne dni w sporze o imperium Zygmunta Solorza
Biznes
Ontario zakazuje prowadzenia interesów z firmami z USA. Silny cios w Elona Muska