Wietnam wyprzedził Tajlandię w eksporcie ryżu

Tajlandia straciła w 2012 r. wieloletni prymat na świecie w eksporcie ryżu na rzecz Indii i Wietnamu w wyniku rządowej polityki subwencjonowania rolników

Publikacja: 04.01.2013 15:23

Rząd pani Yingluck Shinawatra, która zawdzięcza sukces wyborczy w minionym roku mieszkańcom wsi z północy i północnego wschodu kraju postanowił skupować ryż od rolników po cenie o 50 proc. wyższej od cen światowych, aby zwiększyć ich dochody. Tym samym tajski ryż stał się droższy od produkowanego przez konkurentów.

- Byliśmy mistrzami świata od 1980 r. czyli przez 31 lat, a teraz straciliśmy pierwsze miejsce - stwierdził z ubolewaniem honorowy przewodniczący organizacji eksporterów ryżu TREA, Chookiat Ophaswongse.

W 2012 r. Tajlandia wysłała na eksport 6,9 mln ton, o 35 proc. mniej od 10,6 mln t w 2011 r., co dało jej trzecie miejsce, za Indiami (9,5 mln t) i Wietnamem (7,8 mln t). Szokuje nie tylko utrata prymatu przez wieloletniego lidera, ale także ogromny postęp w rolnictwie Wietnamu, który w  w drugiej połowie lat 70. wprowadził racjonowanie ryżu, po 9 kg miesięcznie na każdego z 50 mln mieszkańców. Dziś jest potentatem produkcji i eksportu tego ziarna, gdy mieszka w tym kraju 91,5 mln ludzi.

- Obecnie tajski ryż jest o 130-150 dolarów droższy na tonie od ryżu naszych konkurentów. Eksporterzy powinni zmienić zawód. Ryż stał się kwestią polityczną -  twierdzi Chookiat.

W królestwie produkuje się rocznie 20 mln ton ryżu, a połowę zwykle eksportowano. Według organizacji eksporterów, rząd musi teraz zajmować się magazynowaniem milionów niesprzedanych ton. Chookiat szacuje, że rezerwy wynoszą 12-13 mln ton, a do III kwartału wzrosną do ok.20 mln ton.

Polityka dotowania rolników spodobała się im, bo w większości byli zwolennikami premiera Thaksina Shinawatra, przebywającego na emigracji po obaleniu go w zamachu stanu generałów z 2006 r., brata obecnej pani premier.

Obecny gabinet powtarza, że będzie w stanie sprzedać rezerwy ryżu bezpośrednio innym krajom, bez udziału eksporterów i odmawia rezygnacji z  polityki pomocy rolnikom prowadzonej od roku, ale kwestionowanej w całym kraju.

Ryż jest podstawowym produktem zbożowym dla 3 mld ludzi na świecie. Głównymi klientami Tajlandię są Nigeria, Irak, Indonezja, Wybrzeże Kości Słoniowej i RPA.

Biznes
GPW: Spółki z sektora medycznego pod lupą
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Biznes
Wojna celna Trumpa zawieszona, przemysł w Europie się stabilizuje, a Wielka Brytania chce resetu z UE
Biznes
Sądne dni w sporze o imperium Zygmunta Solorza
Biznes
Ontario zakazuje prowadzenia interesów z firmami z USA. Silny cios w Elona Muska
Biznes
Szef MAP Jakub Jaworowski ostrzega spółki. Chodzi o wydatkowanie środków publicznych