W Chinach spadek na rynku aut największy od 7 lat

Sprzedaż nowych samochodów w Chinach zmalała w listopadzie o 14 proc. do 2,55 mln sztuk — podała organizacja producentów CAAM. To największy spadek od stycznia 2012.

Aktualizacja: 12.12.2018 12:43 Publikacja: 12.12.2018 12:40

W Chinach spadek na rynku aut największy od 7 lat

Foto: Fotorzepa, Alicja Podskoczy

Listopad był kolejnym piątym miesiącem malejącej sprzedaży w warunkach wolniejszego tempa wzrostu gospodarczego Chin i trwającej nadal wojny handlowej ze Stanami. W poprzednich dwóch miesiącach sprzedaż była mniejsza o prawie 12 proc. w każdym z nich, co zapowiada, że cały rok zakończy się ujemnym wynikiem po raz pierwszy od przynajmniej 1990 r. Po 11 miesiącach sprzedano 25,4 mln pojazdów, o 1,7 proc. mniej niż przed rokiem.

Sprzedaż pojazdów na nową energię (NEV), elektrycznych i hybryd plug-in, była nadal dobra, w listopadzie wzrosła o 37,6 proc., po 11 miesiącach sprzedano ich 1,03 mln (+68 proc.). a CAAM zakłada, że w 2019 r. na rynek trafi ok. 1,6 mln NEV.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Biznes
Liczne biznesy Dmitrija Miedwiediewa. Gigantyczna posiadłość ukryta nad Wołgą
Biznes
Zespół Brzoski od czerwca bez Brzoski. Przedsiębiorca odchodzi z zespołu ds. deregulacji
Biznes
Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta: do KPRM trafiła ocena skutków regulacji
Biznes
Inpost przejmuje brytyjską spółkę. Meloni w Białym Domu oczarowuje Trumpa
Biznes
Jak deregulacja może pomóc firmom? Ich oczekiwania sprawdził PIE