Alstom Power buduje w Polsce elektrownie

Francuski gigant będzie wkrótce największym partnerem modernizującej się polskiej energetyki

Publikacja: 27.06.2009 01:40

Alstom Power już zaangażowany jest w rozbudowę największych polskich elektrowni. Kontrakty warte są ok. 1,5mld euro. A plany sektora obejmują kolejne inwestycje.

– Jesteśmy zdecydowani rozwijać nasze możliwości produkcyjne i usługi dla branży energetycznej – zapewnia Guy Chardon, wiceprezes Alstom Power. U podstaw tej strategii leży zapewne przekonanie, że ten segment rynku w kilkuletniej perspektywie okaże się najbardziej odporny na wahania koniunktury.

Wiele wskazuje na to, że jeszcze większą rolę w globalnym biznesie Alstom Power będą grały polskie firmy.

[wyimek]1,5 mld euro warte są największe zamówienia dla Alstom Power na rozbudowę elektrowni[/wyimek]

W Elblągu oficjalnie otwarto w tym tygodniu najnowocześniejszą w Europie odlewnię elementów wyposażenia elektrowni. To strategiczna inwestycja, która uniezależni Alstom Power od zewnętrznych dostawców. Odlewnia, w której powstanie Francuzi zainwestowali 133 mln zł, a 35 mln złotych dołożyła Unia Europejska (zastosowano innowacyjne technologie), już pracuje 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.

– Na razie jesteśmy spokojni o zamówienia, portfel jest pełny na dwa – trzy lata, ale w globalnym kryzysie wszystkim doradzam czujność – mówi Eugeniusz Szamp, dyrektor elbląskiego Zakładu Metalurgicznego.

Jakub Radulski, szef Alstom Power w Polsce, potwierdza, że we francuskim koncernie polskie zakłady produkujące turbiny w Elblągu, generatory we Wrocławiu i najnowsza odlewnia znaczą coraz więcej. I na razie pracują pełną parą.

W Polsce Alstom Power buduje właśnie warty prawie miliard euro nowy blok o mocy 833 megawatów w Elektrowni Bełchatów. Francuska firma skończyła też niedawno inny ważny projekt: budowę za niemal pół miliarda euro bloku 460 MW dla elektrowni Łagisza należącej do koncernu energetycznego Tauron.

– W ciągu ostatnich lat, by nadążyć z wykonaniem zamówień z całego świata, musieliśmy zwielokrotnić produkcję. Teraz, w kryzysie, presja inwestorów osłabła, przywracamy normalne tempo – potwierdza Jacek Przygoda, dyrektor wrocławskiej fabryki generatorów.

Biznes
Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta: do KPRM trafiła ocena skutków regulacji
Biznes
Inpost przejmuje brytyjską spółkę. Meloni w Białym Domu oczarowuje Trumpa
Biznes
Jak deregulacja może pomóc firmom? Ich oczekiwania sprawdził PIE
Biznes
Rodzina Trumpa aktywnie inwestuje. Skok cen akcji
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Chiński inwestor kupił kultową włoską markę Bialetti