Waldemar Pawlak w Rosji o umowie gazowej

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak spotka się dziś w Moskwie z rosyjskim ministrem energetyki Siergiejem Szmatko. Mowa będzie m.in. o finalizacji kontraktu gazowego

Publikacja: 25.10.2010 04:30

Waldemar Pawlak

Waldemar Pawlak

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

– Wicepremier gości w Moskwie na rozpoczynającym się w poniedziałek Tygodniu Energetycznym – usłyszeliśmy w biurze prasowym Ministerstwa Gospodarki. Resort potwierdził „Rz”, że Pawlak spotka się dziś z ministrem Szmatko. Oficjalnie ma to być regularne spotkanie ministrów energetyki.

Z naszych informacji wynika, że spotkanie ma dotyczyć także finalizacji polsko-rosyjskiej umowy na większe dostawy gazu z Rosji do Polski.

W stolicy Rosji w poprzednią niedzielę został w końcu uzgodniony projekt międzyrządowego polsko-rosyjskiego porozumienia w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski o ok. 2 mld m sześc. rocznie. Umowa miała zostać sfinalizowana po tym, jak umowę operatorską ws. zarządzania gazociągiem jamalskim uzgodnią Gaz-System i EuRoPol Gaz. Doszło do tego tydzień temu, w poniedziałek. Zgodnie z porozumieniem operatorem na polskim odcinku Jamału ma być Gaz-System, należący do Skarbu Państwa .

W środę pozytywną opinię o projekcie umowy wydał Urząd Regulacji Energetyki. Analizował on, czy przygotowywany dokument jest zgodny z prawem polskim i UE.

W czwartek Pawlak powiedział, że brak uwag URE tworzy „twarde podstawy do tego, żeby zakończyć proces”. Projekt polsko-rosyjskiego porozumienia zaakceptowała już Rada Ministrów.

Aby doszło do zwiększenia dostaw gazu, porozumienie muszą podpisać nie tylko rządy Polski i Rosji. Umowę muszą także aneksować Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Gazprom Export, spółka zależna od Gazpromu.

[wyimek]10 mld m3 gazu rocznie będzie mogła kupować Polska z Rosji do 2022 r.[/wyimek]

Rządy Polski i Rosji negocjowały dodatkowe dostawy gazu od ubiegłego roku, gdy surowiec do Polski przestał przesyłać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo. Po wynegocjowaniu warunków umowy swoje uwagi związane z operatorem gazociągu jamalskiego zgłosiła Komisja Europejska.

Prawo UE wymaga bowiem, by operatorzy gazociągów tranzytowych byli niezależni i zapewniali dostęp stron trzecich do usług przesyłu, tymczasem do tej pory operatorem Jamału był należący głównie do PGNiG i Gazpromu EuRoPol Gaz. W związku z wątpliwościami KE Polska wstrzymywała podpisanie dokumentu.

Autopromocja
Orzeł Innowacji

Ogłoszenie wyników już 5 czerwca. Zapisz się, aby wziąć udział w gali.

WEŹ UDZIAŁ

[b]Czytaj też: [link=http://www.rp.pl/artykul/533474,554249-Polacy-chca-debaty-o-projekcie-atomowym.html]60 proc. Polaków chce atomu[/link][/b]

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne