W najbliższym czasie właściciela może zmienić hiszpański Fagor (obecny w Polsce z marką Mastercook), a także włoski Indesit. O ile w pierwszym przypadku sprzedaż spółki została poprzedzona jej upadłością, o tyle w drugim rodzina kontrolująca firmę uznała, że nadszedł najlepszy moment na sprzedaż akcji.
Dla kogo Indesit?
Ta transakcja według nieoficjalnych informacji może zostać przeprowadzona już w lipcu. Wystawienie przez rodzinę Merloni na sprzedaż kontrolnego pakietu akcji jednego z największych producentów sprzętu AGD w Europie siłą rzeczy wzbudziło spore zainteresowanie. Od początku na murowanych faworytów typowane były firmy chińskie (jako zainteresowany wymieniano koncern Hisense), ale w gronie potencjalnych nabywców są też amerykański Whirlpool oraz szwedzki Electrolux.
Zainteresowani nie odpowiadają na pytania o potencjalną chęć zaangażowania się w transakcję i nie chcą się do sprawy odnosić. – Z naszej strony nie komentowaliśmy i nie planujemy komentować tych informacji – wyjaśnia Adam Cich, dyrektor generalny Electroluksu na Europę Środkową i Wschodnią. Podobnie do sprawy podchodzi Indesit. – Bez komentarza – mówi Zygmunt Łopalewski, rzecznik polskiego oddziału.
Kapitalizacja giełdowa koncernu Indesit to ponad 1,2 mld euro. Ale chętny prawdopodobnie będzie musiał wyłożyć sporo więcej niż tylko 43 proc. tej kwoty za pakiet akcji należących do rodziny Merloni – premia za oddanie kontroli jest w podobnych przypadkach normą. Zwłaszcza w sytuacji sprzedaży firmy, która może nie poraża wysokością zysków, ale regularnie je wykazuje nawet w trudnym dla producentów AGD okresie.