Aktualizacja: 12.11.2014 01:03 Publikacja: 12.11.2014 01:03
Włoski koncern energetyczny ENI, brytyjski operator telekomunikacyjny Vodafone i norweski Statoil to najuczciwsze firmy na świecie
Foto: Bloomberg
Oprócz nich w pierwszej piątce w rankingu przejrzystości finansowej zmieścił się jeszcze BHP Billiton, największy na świecie brytyjsko-australijski koncern wydobywczy, oraz hiszpański Banco Santander.
Na drugim końcu listy znalazły się trzy chińskie banki – Bank of China, Bank of Communications i Agricultural Bank of China, które przedzieliła japońska Honda. Na piątym miejscu od końca jest rosyjski Sbierbank. Chińskie firmy w tym rankingu wypadły najgorzej. Inny wniosek: według analityków TI nie ma na świecie firmy, która raportowałaby finanse w całkowicie przejrzysty sposób. I nawet ENI do ideału sporo brakuje, bo otrzymał ?7,3 pkt na 10 możliwych.
McKinsey jest o krok od zawarcia porozumienia w wysokości 600 mln dolarów z rządem USA w sprawie kryzysu opioidowego. Firma konsultingowa jest oskarżana o pomoc producentom opioidów w zwiększeniu sprzedaży.
Nie spodziewam się, że dojdzie do przełamania frontu w takim klasycznym znaczeniu tego słowa, że w ciągu kilku dni Rosjanie wejdą na kilkadziesiąt kilometrów w ukraińską głębię – prognozuje analityk wojskowości Konrad Muzyka z Rochan Consulting.
Bezpośrednie loty z Warszawy do Tajpej i możliwe inwestycje Foxconnu – to wiadomości z polsko-tajwańskiego forum biznesowego w Warszawie.
Waszyngton chce zmienić przepisy regulujące globalną sieć podmorskich kabli obsługujących ponad 98 proc. międzynarodowego ruchu internetowego. To skutek niedawnych uszkodzeń dwóch takich połączeń na dnie Bałtyku.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Start-up założony przez Filipa Kozerę chce zrewolucjonizować tworzenie narzędzi AI. Cieszy, że inwestorzy wyłożyli na niego właśnie fortunę, ale i martwi, że polskie technologie wypływają za granicę.
Koncern energetyczny Shell wycofuje się z rafinerii PCK Schwedt, która znalazła się pod kontrolą niemieckiego rządu. 37,5-proc. udział ma zostać sprzedanych Grupie Prax z Wielkiej Brytanii.
Gdyby nie jedno zdanie w korespondencji z akcjonariuszami rosyjskiego koncernu, nikt by nie widział, że najdłużej współpracujący z Rosjanami zachodni koncern pozwał Gazprom przed międzynarodowy sąd.
Włochy to kolejny kraj, który już nie potrzebuje rosyjskiego gazu. Teraz Włosi polegać będą na energii odnawialnej i elektrowniach jądrowych.
Eni współpracuję z Rosją ponad pół wieku - od czasów sowieckich. Uczył Rosjan nowoczesnych technologii i dostarczał sprzęt. Teraz nie chce już mieć z rosyjskim reżimem wiele wspólnego. Na początek zastąpi połowę importowanego dotąd z Rosji gazu, surowcem z innych źródeł. Za dwa lata przestanie w ogóle kupować rosyjski gaz.
Drugi największy unijny klient Gazpromu - włoski Eni, który rocznie kupuje w Rosji dwa razy tyle gazu, co Polska, do 2025 r. zakończy import rosyjskiego surowca. Koncern podpisał już nowe umowy na dostawy gazy m.in. z Algierią, Egiptem i Kongo.
Jeden z największych klientów Gazpromu nie widzi możliwości płacenia za rosyjski gaz w rublach. Takie żądanie strony rosyjskiej jest złamaniem podpisanych kontraktów.
Rosyjskie władze po raz pierwszy przyznały, że sankcje za agresję na Ukrainę utrudniły rosyjskim koncernom eksport ropy i produktów naftowych. Z rosyjskiego surowca rezygnuje, po 50 latach współpracy włoski Eni.
Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn chce, by Boris Johnson rozpisał przedterminowe wybory lub referendum. W obronie premiera Wielkiej Brytanii stanął Donald Trump.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas