Nieoczekiwany powrót twórcy FarmVille

Założyciel i członek rady nadzorczej Zynga Mark Pincus znów będzie prezesem firmy - poinformowano w specjalnym komunikacie. Stanowisko traci Don Mattrick, który miał wyprowadzić spółkę z kryzysu

Publikacja: 09.04.2015 13:37

Pincus znów prezesem Zynga

Pincus znów prezesem Zynga

Foto: Bloomberg

„Chciałbym podziękować Donowi za jego starania i kierownictwo. Zbudował podstawy, które będą procentować w przyszłości dla firmy i naszych graczy"- napisał Pincus w oświadczeniu, wymieniając wszystkie zasługi ustępującego prezesa, który zapowiedział, że wraca do rodzinnej Kanady.

Don Mattrick opuszcza firmę niecałe dwa lata po tym, jak zrezygnował z pozycji prezydenta działu Xbox w Microsofcie, by objąć nową posadę w lipcu 2013 roku. Według analityków Mattrickowi nie udało się pokonać kryzysu w firmie, której akcje w ostatnim roku spadły o 33 procent, a firma zanotowała 226 mln dol. strat.

Mark Pincus, ustępując ze stanowiska w 2013 roku, przyznawał, że jest znudzony grami. jednak teraz zapewnia, że powraca na stanowisko dyrektora generalnego z pełnym entuzjazmem.

Zynga jest producentem gier przeglądarkowych oraz gier dla portali społecznościowych z siedzibą w San Francisco. W 2013 roku miała ponad 250 milionów aktywnych użytkowników. Cztery gry Zynga: CityVille, FarmVille, Zynga Poker i FrontierVille, są najczęściej używanymi grami na Facebooku. Najbardziej popularna jest CityVille, która nadal posiada 20 mln aktywnych użytkowników.

Latem 2013 roku firma przeprowadziła program oszczędnościowy zwalniając 18 proc. zatrudnionych - w sumie 520 osób i likwidując niektóre biura oraz wycofując się całkowicie z Chin. Dzięki cięciom kosztów firma zamierzała zaoszczędzić 70-80 mln dol. rocznie. Jednak program oszczędnościowy nie przyniósł planowanych rezultatów i sytuacja finansowa firmy nie była najlepsza.

W czwartym kwartale zeszłego roku strata Zynga wyniosła 45 mln dol. - 12 miesięcy wcześniej wynosiła 25 mln. W całym 2014 roku firma straciła w sumie 226 mln dol. Obroty spadły w zeszłym roku o 21 proc. do 690 mln dolarów. Jednak informacja o powrocie na stanowisko prezesa marka Pincusa nie ucieszyła inwestorów. Po ogłoszeniu informacji akcje spółki spadły ponad 10 proc.

Biznes
Putin szykuje się na powrót zachodnich firm do Rosji. Ogłosił wytyczne
Biznes
Włoski gigant zbrojeniowy zwiększa przychody
Biznes
Negocjacje UE i USA w sprawie ceł – czy dojdzie do porozumienia?
Biznes
Lucyna Stańczak-Wuczyńska: Jesteśmy w punkcie krytycznym
Biznes
Pokojowa bańka, czyli nadzieje i realia końca wojny o Ukrainę