Materiał partnera: Bank Pekao
Na rolę państwa, jako podmiotu, który oferuje wsparcie i podejmuje konieczne ryzyko w czasie recesji spowodowanej przez pandemię, a także prowadzi działania w celu jej zwalczenia, zwracają uwagę ekonomiści Banku Pekao w najnowszym raporcie „Siła napędowa czy hamulec rozwoju? Rola spółek Skarbu Państwa w kontekście kryzysu COVID-19". Jak podkreślają, to właśnie firmy państwowe działają stabilizująco na funkcjonowanie strategicznych obszarów gospodarki i mogą przyczynić się do szybszego wychodzenia z recesji.
– Specyficzne cechy własności państwowej w sektorze przedsiębiorstw sprawiają, że spółki Skarbu Państwa sprawdzają się zwłaszcza w warunkach kryzysowych. Wtedy szczególnego znaczenia nabiera kwestia stabilności działania oraz aspekt możliwości inwestycyjnych – wskazuje Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista Banku Pekao i szef zespołu, który przygotował raport.
– Dodatkowo koncerny państwowe są bardzo ważnym i stabilnym źródłem dochodów podatkowych, dużym i pewnym pracodawcą, a obecność kapitału krajowego w sektorze bankowym zapewnia ciągłość finansowania polskiej gospodarki. Obecnie walczą również doraźnie ze skutkami pandemii, m.in. udzielając wsparcia szpitalom – dodaje Ernest Pytlarczyk.
„Pandemia i konieczność wprowadzenia obostrzeń doprowadziła do globalnego spowolnienia gospodarczego na bezprecedensową skalę, będąc dla wielu przedsiębiorstw źródłem poważnych problemów, zagrażających dalszej egzystencji części z nich. W takich warunkach szczególnego znaczenia nabiera wsparcie państwa, które realizowane jest na wielu różnych płaszczyznach. Jednym z czynników stabilizujących jest również często działalność przedsiębiorstw państwowych, których specyficzne cele (nierzadko wykraczające poza sferę stricte biznesową), możliwości kapitałowe oraz dość konserwatywne podejście w okresach lepszej koniunktury, pozwalają na odgrywanie szczególnej roli w czasach ekonomicznych zawirowań" – piszą autorzy raportu.