Pierwsze banki centralne tną stopy przez koronawirusa

Bank Rezerw Australii obciął swoją główną stopę procentową o 25 pb do rekordowo niskiego poziomu 0,5 proc. Bank Negara Malaysia (malezyjski bank centralny) dokonał natomiast cięcia o 25 pb, do 2,5 proc., czyli najniższego poziomu od lipca 2010 r. To pierwsze banki centralne, które zareagowały na epidemię koronawirusa obniżkami stóp.

Aktualizacja: 03.03.2020 10:54 Publikacja: 03.03.2020 08:57

Pierwsze banki centralne tną stopy przez koronawirusa

Foto: Bloomberg

- Wybuch epidemii koronawirusa ma poważne skutki dla gospodarki australijskiej, zwłaszcza dla sektora edukacyjnego i związanego z podróżami - przyznał Philip Lowe, prezes Banku Rezerw Australii.

We wtorek po południu ma się odbyć telekonferencja ministrów finansów państw G7. Ma w niej wziąć udział też m.in. Jerome Powell, prezes Fedu. Agencja Reutera donosi jednak, że planowany komunikat grupy G7 nie zawiera jak na razie żadnego wezwania, by rządy zwiększyły wydatki budżetowe i stymulowały w ten sposób gospodarki osłabione epidemią koronawirusa.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Banki
Od sprawy beznadziejnej do pełnego sukcesu. Dziesięć lat walki frankowiczów
Banki
Rekordowy zysk banku centralnego Szwajcarii. 16 mld franków do podziału
Banki
Saga frankowa przeciągnie się jeszcze na 2025 rok, albo i dłużej
Banki
Wyceny banków nie rosną wraz z ich zyskami. Co obniża giełdowe kursy?
Banki
Zaskakujący spadek oprocentowania kredytów hipotecznych