Chińczycy odcinają Rosjan od juana. Banki zrywają z giełdą w Moskwie

Szybko zamykają się ostatnie drzwi dla rosyjskiego handlu z zagranicą. Chińskie banki zrywają współpracę z objętą sankcjami giełdą w Moskwie. To oznacza dla Rosjan brak dostępu do waluty, służącej im obecnie do 99 proc. transakcji transgranicznych.

Publikacja: 23.07.2024 12:10

Chińczycy odcinają Rosjan od juana

Chińczycy odcinają Rosjan od juana

Foto: Bloomberg

Jeden z największych chińskich banków państwowych odłączył Moskiewską Giełdę od juana. Bank of China, jeden z dwóch największych chińskich banków państwowych, posiadający spółki zależne w Rosji, nie współpracuje już z objętą sankcjami giełdą moskiewską, dowiedział się „Kommersant”.

Pozostał jeden chiński bank

Rosyjska spółka zależna chińskiej organizacji kredytowej Bank of China JSC pełniła funkcje banku rozliczeniowego (clearingowego) dla juanów na giełdzie. Za jej pośrednictwem odbywały się wszystkie transakcje w walucie chińskiej na rynku walutowym. Jednak od 15 lipca bank zrezygnował z tej roli. Powodem było wpisanie giełdy na amerykańskie listy sankcyjne — podają źródła „Kommersanta”.

W efekcie handel juanem – de facto ostatnią walutą na rosyjskim rynku walutowym – uzależnił się od jedynego chińskiego banku – ICBC Bank. Według źródeł „Kommersanta”, jego rosyjska spółka zależna rozlicza obecnie transakcje w juanach.

Może to jednak nie potrwać długo — nie wykluczają rozmówcy rosyjskiej gazety. Licencja Departamentu Skarbu USA, która jeszcze pozwala na transakcje z usankcjonowaną giełdą, obowiązuje do połowy sierpnia. Po jej wygaśnięciu chińskie banki staną w obliczu sankcji, co oznacza, że handel walutowy juanem w Rosji może zostać całkowicie wstrzymany.

Zegar tyka do połowy sierpnia

Przypomnijmy, że 12 czerwca Stany Zjednoczone ogłosiły wprowadzenie sankcji wobec Moskiewskiej Giełdy i jej kluczowych struktur rozliczeniowych – Krajowego Centrum Rozliczeniowego i Krajowego Depozytu Rozliczeniowego. Następnego dnia giełda moskiewska przestała handlować dolarem amerykańskim, euro i dolarem hongkońskim, a kilka tygodni później platforma handlowa zaczęła mieć problemy z transakcjami w juanach.

Czytaj więcej

„Brudny” rosyjski juan. Banki w Chinach go nie przyjmują

Bank of China zaprzestał współpracy z objętymi sankcjami rosyjskimi bankami. Firma brokerska Sinara i Sberbank CIB, spółka inwestycyjna największego rosyjskiego banku państwowego, zgłosiły trudności z wycofaniem juana z giełdy.

Wielkość obrotu juanami na moskiewskiej giełdzie gwałtownie spadła: w lipcu wynosiła średnio o jedną trzecią mniej niż w czerwcu i o połowę mniej niż w styczniu. Zaczął się też załamywać handel innymi „przyjaznymi” walutami — obrót lirą turecką skurczył się do 20–30 mln rubli dziennie, choć w zeszłym roku przekroczył 1 miliard rubli. Firma BCS – największy niebankowy broker w Rosji – ogłosiła, że wstrzymuje obrót dla swoich klientów transakcjami z lirami na rynku giełdowym.

W rezultacie, zdaniem Banku Rosji, cały rosyjski rynek walutowy przeszedł na wymianę juana na ruble: udział chińskiej waluty osiągnął 99,6 proc. Dlatego Bank Rosji „bierze pod uwagę ryzyko” zaprzestania handlu juanem – stwierdziła 4 lipca jego prezeska, Elwira Nabiullina. Przyznała też, że „sytuacja” z płatnościami transgranicznymi stała się „bardziej skomplikowana”. Od początku roku banki zagraniczne, m.in. w krajach, które Kreml nazywa „przyjaznymi”, masowo blokują rozliczenia z Rosją.

Banki
Banki już czerpią garściami z AI. Ale są też spore obawy
Banki
Dojdzie do fuzji Pekao i Aliora? Bardzo możliwe
Banki
Prezes JPMorgan Chase nieformalnie doradza Donaldowi Trumpowi
Banki
Gdzie banki widzą największe szanse na wzrost zarobków? Wcale nie w hipotekach
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Banki
Zastrzeżenie PESEL-u ogranicza dostęp do niektórych usług bankowych. Jakich i co z tym zrobić?
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska