W porównaniu z 2021 rokiem popyt na kredyty wciąż kuleje we wszystkich krajach Europy Centralnej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej (region CESEE), ale banki oczekują, że w perspektywie sześciu miesięcy nieznacznie się on poprawi – pokazują badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego, które „Rzeczpospolita” przedstawia jako pierwsza.
Firmy zaczną inwestować?
Do tego delikatnego ożywienia w regionie przyczynić się może głównie wzrost zapotrzebowania na finansowanie inwestycji w środki trwałe ze strony firm, szczególnie korporacji, przy raczej słabym zainteresowaniu ze strony segmentu detalicznego. Dotychczas kredyt inwestycyjny to była słaba strona popytu na finansowanie ogółem. I jeśli już przedsiębiorstwa brały kredyt, to ubiegały się o pożyczki obrotowe i na bieżącą działalność.
– Wyniki badania wskazują, że sytuacja w regionie się stabilizuje. Wsparcie EBI udzielane bankom na korzystnych warunkach pozwoli na wzmocnienie akcji kredytowej zarówno dla MŚP, jak i korporacji, co umożliwi ich dalszy rozwój, kontynuowanie inwestycji i tworzenie nowych miejsc pracy – komentuje prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI.
Czytaj więcej
Na tle Europy Środkowo-Wschodniej firmy z Polski przeznaczają najwięcej środków na innowacje (22 proc.), za nami jest Słowenia (19 proc.) i Czechy (17 proc.) – wynika z badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego.