Co nowy rząd może zrobić dla banków

Ograniczenie wakacji kredytowych tylko dla potrzebujących, ustawowe ugody frankowe, obrona WIBOR, obniżenie obciążeń podatkowych – to niektóre postulaty sektora bankowego wobec rządzących.

Publikacja: 29.11.2023 03:00

Co nowy rząd może zrobić dla banków

Foto: Bloomberg

Choć po niezwykle trudnym 2022 r. banki znowu zaczęły w 2023 r. zarabiać – a i perspektywy na kolejne miesiące nie są najgorsze – nad sektorem wciąż wisi wiele niewiadomych i ryzyk, które mogą negatywnie wpływać na jego funkcjonowanie. Dlatego Związek Banków Polskich przygotował i przedstawił we wtorek długą listę postulatów i spraw, którymi powinien zająć się przyszły rząd dotychczasowej demokratycznej opozycji.

Zdaniem bankowców pilnego uregulowania wymaga m.in. kwestia wakacji kredytowych. Według nich taka pomoc powinna dotyczyć jedynie osób najbardziej potrzebujących i skupiać się na instrumentach w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. To zupełnie inne podejście, niż prezentował rząd PiS, który wakacje kredytowe w 2022 i 2023 r. ufundował (kosztem banków) wszystkim posiadaczom złotowych kredytów mieszkaniowych i zamierzał podobny schemat, w nieco okrojonej formie, zastosować w 2024 r.

Czytaj więcej

Wakacje kredytowe według Polski 2050. Partia chce ograniczeń

ZBP apeluje też o systemowe rozwiązanie problemu kredytów hipotecznych w CHF. Proponowane oczekiwane rozwiązanie jest raczej skromne: chodzi o prawne usankcjonowanie, odpowiednią ustawą, procesu zawierania ugód frankowych.

Zarazem bankowcy chcą, by nowy rząd podjął działania zmierzające do zagwarantowania pewności prawnej umów kredytowych, m.in. poprzez dokonanie przeglądu i zmiany regulacji sankcjonujących skutki abuzywności klauzul umownych oraz kontynuację wspierania wiarygodności i niepodważalności wskaźników referencyjnych, w szczególności WIBOR. To ma stanowić swoiste zabezpieczenie przed próbami podważania złotowych umów kredytowych opartych na tym wskaźniku.

Na liście postulatów ZBP znalazł się też apel o racjonalizację obciążeń sektora bankowego, które obecnie są jednymi z największych w Europie. Chodzi głównie o zmianę podstawy naliczania podatku bankowego (by nie był w istocie podatkiem od działalności kredytowej) i obniżenie efektywnej stopy podatkowej (poprzez zwiększenie katalogu kosztów uzyskania przychodów).

Banki
Mniejszy włoski bank z problemami chce przejąć większy
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Banki
Nawet frankowicze w sądach dostają ofertę ugody. Czy to atrakcyjna propozycja?
Banki
Ranking satysfakcji klientów banków. Wyłonił się nowy lider
Banki
Czy i dlaczego banki nie lubią gotówki?
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Banki
OZE, magazyny energii, wodór i wychwytywanie CO2 na celowniku EBOR w Polsce
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku